Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Ondřej Deml, ČTK

I česká ambasáda patří do Jeruzaléma, zopakoval Zeman

Prezident Miloš Zeman přivítal rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa přesunout velvyslanectví USA do Jeruzaléma. Trump výrokem, jímž město uznal za hlavní město Izraele, rozzlobil Palestince, kteří považují Jeruzalém také za své hlavní město.

Prezident Miloš Zeman Foto: Ondřej Deml, ČTK
I česká ambasáda patří do Jeruzaléma, zopakoval Zeman

„Mám z toho velkou radost,“ řekl Zeman ve čtvrtek v pořadu televize Barrandov k Trumpovu výroku.

Dodal, že již dlouhodobě říká, aby se také česká ambasáda přesunula z Tel Avivu do Jeruzaléma, což je pravda. „Mohli jsme být první. Teď budeme dříve nebo později následovat Spojené státy,“ poznamenal Zeman.

Podle něj Trumpův krok ukazuje, že americká politika je sebevědomá a že je to dobře.

V tu samou dobu, co televize rozhovor se Zemanem vysílala, publikoval Zemanovo stanovisko v angličtině na Twitteru hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Jeruzalém
Je posvátným městem judaismu, islámu a křesťanství. Jeho status je dlouhodobým předmětem konfliktu Izraelců a Palestinců. Jeho východní část Izrael obsadil v šestidenní válce v roce 1967. Tuto anexi mezinárodní společenství neuznává. V roce 1980 Izrael prohlásil v rozporu s rezolucemi OSN celý Jeruzalém za „věčné a nedělitelné hlavní město” státu. Mezinárodní společenství chce, aby se konečný status města vyřešil jednáním Izraelců a Palestinců.

Trump o uznání Jeruzaléma mluvil ve středu večer. „Oddalování uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele nevedlo k dosažení míru a nastal čas, aby to (rozhodnutí) Spojené státy udělaly,“ prohlásil.

Dodal, že se jedná o nový začátek mírového vyjednávání v izraelsko-palestinském konfliktu. Řešením izraelsko-palestinského konfliktu podle něj mohou být dva státy a Jeruzalém zůstane posvátným městem křesťanství, judaismu i islámu.

U řady muslimů však svými slovy vyvolal pobouření. Hnutí Hamás, jež dominuje v Pásmu Gazy, vyzvalo Palestince k nové intifádě, tedy ozbrojenému povstání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků