Hlavní obsah
Členové Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu plánují vztyčit repliku původního sloupu ze 17. století. Vlastník pozemku. město Praha, ale se vztyčením sloupu nesouhlasí. Foto: ČTK

Hřib: Mariánský sloup bez souhlasu Prahy obnovit nelze

Ačkoliv má sochař Petr Váňa stavební povolení k replice Mariánského sloupu, kterou by chtěl umístit na Staroměstském náměstí, nemá povolení hlavního města, které je vlastníkem pozemku. Konstatoval to v pondělí primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který tak reagoval na Váňovu víkendovou akci, při níž sochař umístil na náměstí části zábradlí. A město je proti stavbě sloupu.

Členové Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu plánují vztyčit repliku původního sloupu ze 17. století. Vlastník pozemku. město Praha, ale se vztyčením sloupu nesouhlasí. Foto: ČTK
Hřib: Mariánský sloup bez souhlasu Prahy obnovit nelze

Sloup ze 17. století svrhl dav v roce 1918, protože v něm viděl symbol habsburské monarchie. O jeho návratu se diskutuje od 90. let. Zastánci obnovy jej považují symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné barokní umělecké dílo. Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země.

Pražské zastupitelstvo se naposledy v roce 2017 vyslovilo proti návratu sloupu.

BEZ KOMENTÁŘE: Sochař přivezl na lodi díly na obnovu mariánského sloupu

Video: Petr Horník, Právo

Právě rozhodnutí zastupitelstva podle Hřiba jasně deklaruje, že Váňa nemá k umístění sloupu právo. „Velice mě mrzí, že snahy o obnovu Mariánského sloupu provází opakovaně protiprávní jednání,” uvedl.

Dodal, že i když příznivci sloupu mluví o tom, že má být jeho umístění aktem smíření, jejich snahy spíše vyvolávají spory a společnost rozdělují.

Zdeněk Hřib na jednání zastupitelstva hlavního města Prahy 6. června 2019.

Foto: Jan Handrejch, Právo

„Nemyslím si proto, že je umístění sloupu na tomto místě vhodné,” dodal Hřib na Twitteru k záměrům zastánců návratu památky, kteří od soboty dlí u části zábradlí, kterou se jim podařilo na náměstí instalovat.

Váňův argument, že má platné stavební povolení, podle primátora neobstojí. „To je jenom osvědčení státu o tom, že stavba neporušuje požární nebo hygienické předpisy, ale chybí to zásadní, a to je souhlas vlastníka, který prostě potřebujete, pokud chcete něco postavit na cizím pozemku,” řekl Hřib.

V dřívějších dokumentech je podle něj navíc vždy uvedeno, že nenahrazují nutnost uzavřít nájemní vztah na pozemek a že převzetí sloupu musí schválit zastupitelstvo.

Tým akademického sochaře Petra Váni odkryl na Staroměstském náměstí v Praze dlažební kostky v místě, kde stál Mariánský sloup, a zahájil tím jeho obnovu.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Sochař má nyní u již umístěné části balustrády přistaven petiční stánek, na který není potřeba žádný zábor a chrání ho svoboda shromažďování. V sobotu městská policie pokutovala sochařova bratra Tomáše, který začal na Staroměstském náměstí rozebírat dlažbu v místě historického umístění sloupu. O to se Váňa a jeho spolupracovníci pokusili už koncem května, po zásahu strážníků museli dát místo do původního stavu.

BEZ KOMENTÁŘE: Snaha o návrat mariánského sloupu na Staroměstské náměstí

Video: Dana Kysučanová, Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků