Hlavní obsah
Výstava obrazů Kamila Lhotáka Foto: Petr Hloušek, Právo

Hrad koupil za 11 milionů dva obrazy Kamila Lhotáka

Správa Pražského hradu (SPH) se rozhodla doplnit umělecké sbírky a za 11 milionů korun koupila dvojici obrazů prezidentova oblíbeného malíře Kamila Lhotáka. Obrazy Dva balony z roku 1939 a Krajina oživená stroji z roku 1944 vystaví počátkem příštího roku v hradní obrazárně. Následně poputují do prezidentových pracoven na Hradě a zámku v Lánech. Ve středu o tom informoval mluvčí SPH David Šebek.

Výstava obrazů Kamila Lhotáka Foto: Petr Hloušek, Právo
Hrad koupil za 11 milionů dva obrazy Kamila Lhotáka

„Obraz Dva balony je významnou ukázkou Lhotákova ceněného raného období, Krajina oživená stroji je jedno z vrcholných Lhotákových děl z období druhé světové války,” uvedl Šebek v souvislosti se středečním podpisem smluv o nákupu obou děl.

Během ledna a února, kdy budou díla vystavena v Obrazárně, se na polovinu sníží vstupné do této expozice. Jeden z obrazů pak v pracovně prezidenta v Lánech nahradí jiné Lhotákovo dílo zapůjčené Oblastní galerií Liberec, druhý obraz bude v pracovně prezidenta na Pražském hradě.

Kamil Lhoták, Krajina oživená stroji, Retro Gallery, 1944, olej na lepence.

Foto: Repro Retro Gallery

Na nákup obou děl Správa Pražského hradu vynaložila 10,7 milionu korun, výdaj pokryla z příjmů z turistického ruchu. „Cena obrazů byla stanovena znaleckými posudky,” uvedl mluvčí. Kancelář prezidenta republiky a SPH předpokládají, že budou v akvizicích výtvarného umění pokračovat.

Vkus prezidentů se měnil

Tradice budování uměleckých sbírek na Pražském hradě začala u prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a pokračovala v různé míře i za dalších hlav státu. Díla zakoupená v první polovině 20. století prezentovala nedávno skončená výstava Tož to kupte! a ukazovala umělecký vkus také prezidentů Edvarda Beneše, Emila Háchy a Klementa Gottwalda.

Název přehlídky Tož to kupte! je Masarykovým výrokem, kterým schválil nákup cyklu akvarelů od Josefa Mánesa. Prezident si liboval právě v českém umění 19. století, nejraději měl krajiny a historická plátna. Edvard Beneš pak nakupoval moderní umění včetně prací Františka Kupky, ty ovšem byly z Hradu v 50. letech odstraněny jako ideologicky nevyhovující umění.

Při zářijovém zahájení výstavy Tož to kupte! prezident Zeman navrhl, aby sněmovní rozpočtový výbor umožnil vyčlenit v rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky deset milionů korun na nákup moderního umění. Druhou možností podle prezidenta je, aby bohatí podnikatelé zapůjčili své obrazy do hradní obrazárny. Vedle zapůjčeného díla by si pak mohli umístit cedulku se svým jménem. Zeman zároveň poznamenal, že pokud by byl miliardář, většinu peněz by utratil za díla malíře Kamila Lhotáka.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků