Hlavní obsah
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) Foto: Milan Malíček, Právo

Horší by bylo zůstat lhostejným, napsal Blažek Červíčkovi

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který se zastal vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové ve sporu s vedením protikorupční policie, napsal v dopise adresovaném policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi, že nemůže zůstat lhostejným, a ačkoliv mu není celá záležitost příjemná, rozhodl se na postup policie upozornit její vedení.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) Foto: Milan Malíček, Právo
Horší by bylo zůstat lhostejným, napsal Blažek Červíčkovi

„Obracím se na vás ve věci, která mi není věru příjemná, leč horší by bylo zůstat lhostejným,“ uvedl ministr Blažek v dopise. Odpoledne o tom informovalo v tiskové zprávě ministerstvo spravedlnosti.

Nechci domýšlet, jak někteří policisté jednají s účastníky trestních řízení, pokud si k vrcholné představitelce státního zastupitelství dovolili to, co vám popsala
ministr spravedlnosti Pavel Blažek k chování policie vůči vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové

Blažek v něm vyjadřuje podporu vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové ve věci jejího sporu s šéfem protikorupční policie Tomášem Martincem a sděluje své obavy z možného dění v policejním útvaru.

„V oblasti vyšetřování trestných činů musejí policejní orgány bezpodmínečně podléhat dohledu státních zastupitelství a soudů – bez respektování tohoto právního prostředí se můžeme ocitnout na poli možných zneužívání státní, dokonce ozbrojené moci. Nechci domýšlet, jak někteří policisté jednají s účastníky trestních řízení, pokud si k vrcholné představitelce státního zastupitelství dovolili to, co vám popsala,“ píše doslova ministr spravedlnosti.

Nechci boj orgánů vnitra a spravedlnosti

„Upozornění JUDr. Bradáčové mne vede k závěru, že se některým představitelům policie jeví přísné dodržování zákonnosti jako překážka jejich postupu, a tak se nad rámec zákona i služebních povinností snaží o odstraňování takovýchto překážek. Myslím, že aktivita JUDr. Bradáčové na Vrchním státním zastupitelství v Praze se svou urputností v trvání na postupech dle platných zákonů takovouto překážkou mohla stát,“ píše dále ministr Pavel Blažek.

Státní zástupkyně Lenka Bradáčová

Foto: Jan Handrejch, Právo

„Vážený pane policejní prezidente, prosím Vás, abyste celé záležitosti věnoval zvýšenou pozornost. Ani jeden z nás si jistě nepřeje, aby se opakovaly situace známé z období 1945–1948, kdy orgány „vnitra“ sváděly boje s orgány „spravedlnosti“. Z takového souboje by nakonec těžili jen pachatelé trestné činnosti a nepřátelé demokracie,“ uvádí ministr v závěru svého dopisu a dodává, že tento přípis má policejní prezident chápat jako zdůraznění závažnosti celé problematiky, nikoli jako jakýkoli zásah do jeho pravomocí.

O co v kauze běží
Bradáčová koncem března vyvracela na Frekvenci 1 možnou podjatost v kauze kolem IT zakázek ministerstva práce a sociálních věcí. V ní je totiž údajně prověřován její manžel Tomáš Hájek, se kterým ale Bradáčová prý už tři roky nežije. Po vysílání řekla, že Martinec na ni kauzu vyrobil, a výrok zaznamenaly mikrofony. Bradáčová podala na protikorupční policii stížnost kvůli úniku informací z případu.

„Závěrem podotýkám, že JUDr. Lenka Bradáčová o tomto mém dopise neví a ani s ní nebyl konzultován,“ uzavírá ministr spravedlnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků