Hlavní obsah
Pražská Ústřední čistírna odpadních vod Foto: Profimedia.cz

Hlavní pražská čistička vyhlásila havarijní stav, v kanalizaci je extrémně znečištěná voda

Pražská Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově má problém s čištěním vody. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) s hlavním městem dokonce vyhlásily havárii první kategorie. Do kanalizace totiž někdo vypouští silně znečištěnou vodu, sdělila mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

Pražská Ústřední čistírna odpadních vod Foto: Profimedia.cz
Hlavní pražská čistička vyhlásila havarijní stav, v kanalizaci je extrémně znečištěná voda

Průměrné koncentrace všech důležitých ukazatelů znečištění na přítoku do čistírny jsou nejvyšší za posledních šest let.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Přestože provozní systémy čističky pracují na plný výkon a do technologické linky je dávkováno maximální možné množství speciálních chemikálií, není čistírna schopna se s tímto zvýšeným zatížením dlouhodobě vyrovnat. Kvůli narušení čistícího procesu dostoupila koncentrace znečistění v ukazateli "celkový dusík" maximálního povoleného limitu a PVK byly nuceny vyhlásit havárii I. kategorie.

Samotné Pražany havárie v tuto chvíli neohrožuje. "V těchto koncentracích obyvatelům Prahy nehrozí žádné nebezpečí," řekl mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Ústřední čistírna odpadních vod byla na Císařském ostrově uvedena do provozu v roce 1966. V 80. a 90. letech 20. století byla rekonstruována, zejména byla navýšena její nedostačující kapacita. Nyní Praha chystá její další obnovu, konkrétně výstavbu nové vodní linky. Ta by měla být do zkušebního provozu spuštěna v prosinci 2017.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků