Hlavní obsah
Ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík Foto: Michaela Říhová, ČTK

Historik Stehlík skončí coby šéf odboru pro válečné veterány, Babiš chce zasáhnout

Ředitel odboru pro válečné veterány na ministerstvu obrany Eduard Stehlík skončí na konci roku ve své funkci. Řekl to v pátek v rozhovoru s ČTK. Pozici šéfa odboru bude podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška nově zastávat civilista. Stehlíkovi k 31. prosinci v armádě končí závazek a armáda mu nabídne prodloužení, pokud pro něj nalezne adekvátní vojenskou pozici, uvedl mluvčí. Do věci se hodlá vložit i premiér Andrej Babiš (ANO).

Ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík Foto: Michaela Říhová, ČTK
Historik Stehlík skončí coby šéf odboru pro válečné veterány, Babiš chce zasáhnout

Stehlík řekl, že na konci roku na odboru pro válečné veterány, který vedl od roku 2014, končí. „Neprodlužují mi závazek. Toto místo se zcivilňuje, mohu se přihlásit do výběrového řízení, ale velice vážně zvažuji, že to nejspíše neudělám,” řekl.

Svůj postoj zdůvodnil přesvědčením, že v čele odboru by měl stát voják. Civilista bude mít podle něj mnohem těžší pozici při jednání s partnery z jiných zemí, například Ruska, kde tyto posty zastávají vojáci, ale i s vojáky v Česku, protože je nedokáže přesvědčit, že „je jedním z nich”.

Pejšek potvrdil, že Stehlíkovi ke konci roku končí stávající vojenský závazek. „Prodloužení mu bude nabídnuto, pokud se nalezne adekvátní vojenská pozice v rámci resortu. Na současné pozici nemůže jako voják pokračovat, protože v návrhu nové systemizace je i návrat k civilní tabulce ředitele odboru pro válečné veterány, jak tomu bylo v minulosti,” uvedl mluvčí.

Možné neshody na ministerstvu

Pejšek dodal, že na ministerstvu obrany dlouhodobě dochází ke snižování tabulkových míst a ke zcivilňování vojenských pozic. „Pokud nebude pokračovat jako voják na jiné pozici a odejde z armády do civilu, podle vlastního uvážení se může hlásit do výběrových řízení jako kdokoliv jiný,” dodal.

Týdeník Euro s odkazem na vysoce postaveného úředníka z ministerské sekce správy a řízení organizací dnes uvedl, že Stehlíkův konec je zřejmě i důsledkem dlouhodobě vyhrocené situace ve veteránském odboru.

V sobotu se ke Stehlíkově možnému odchodu vyjádřil i premiér Babiš, který hodlá přesvědčit ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), aby „nerozumné rozhodnutí”, jímž míní fakt, že by armáda kvůli systemizaci přišla o uznávaného odborníka, změnil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků