Hlavní obsah
Šimon Pánek Foto: Repro ČT, Novinky

Havel by chtěl za příštího prezidenta Šimona Pánka

Exprezident Václav Havel by jako třetího českého prezidenta po sobě a Václavu Klausovi nejraději viděl šéfa obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka. Havel to uvedl pro pondělní vydání týdeníku Respekt.

Šimon Pánek Foto: Repro ČT, Novinky
Havel by chtěl za příštího prezidenta Šimona Pánka

Podle někdejšího československého i českého prezidenta by strany ucházející se o hlasy v nadcházejících květnových volbách do Poslanecké sněmovny měly říct voličům, koho chtějí v roce 2013 jako hlavu státu navrhnout a posléze volit.

"Je dlouho obecně znám jako jeden z vůdců studentů v revoluční době a dvacet let, která od té doby uběhla, strávil především budováním a prací nejdůležitější české nadace Člověk v tísni, působící dnes na celé planetě a schopné leckdy někde pomáhat víc než sám stát," pochválil Havel Pánka.

Tento svůj námět prý už i "velmi soukromě" vyslovil v prostředí Strany zelených či TOP 09. "Ale bylo to opravdu jen velmi soukromé. Nic jiného to ostatně ani být nemůže, já prezidenta nenavrhuji, nevolím a v žádné straně, kde bych mohl nějakého kandidáta prosazovat, nepůsobím," poznamenal Havel. Je si prý vědom, že jeho podpora může být vnímána jako "polibek smrti".

Havel: Pánek je sympatický, zná jazyky a umí mluvit spatra

Pánek se zajímá o politiku, ačkoliv nikdy "nezakládal strany, nekroužil v jejich orgánech", upozornil exprezident. Není prý konfliktní, dokáže si stát na svém, je podle Havla sympatický, zná jazyky a umí mluvit spatra. Někdejší prezident navíc pokládá za důležité, že by s ním přišla do nejvyšší politiky "mladší generace lidí už v podstatě nepoznamenaných komunismem".

Sebe i svého nástupce Klause Havel označil za "do značné míry produkty revoluční doby". Politické strany by v nynějších volbách podle něj měly dopředu deklarovat, koho považují za vhodného kandidáta do funkce hlavy státu. "Tím spíš, že v dané situaci to nebude jen volba mezi panem X a panem Y, ale do značné míry rozhodování o charakteru a smyslu té funkce, typu osob, které ji mohou zastávat, i o způsobu, jak dotyčnou osobu hledat," vysvětlil v Respektu Havel.

Zopakoval také svůj známý názor, že by bylo dobré, kdyby byla na Pražský hrad zvolena žena. "Mimo jiné proto, že by mohla - snad - přispět ke kultivaci politiky a lépe rehabilitovat takové hodnoty, jako je cit pro život jedinců nebo vkus. Prozatím se mi ale bohužel zdá, že dámy, které by podle mne přicházely v úvahu, mají ještě menší šanci než Pánek," uzavřel Havel.

Anketa
Chtěli byste Šimona Pánka za prezidenta?
Ano
24.6 %
Ne
65.8 %
Nevím
9.6 %
Celkem hlasovalo 29700 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků