Hlavní obsah
Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček Foto: Petr Horník, Právo

Hamáček vyzval Řecko, aby poskytlo seznam sirotků

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) vyzval Řecko, aby poskytlo seznam 40 konkrétních dětí bez doprovodu, které by Česko mohlo přijmout. Na základě seznamu by poté české úřady prověřily, jestli dotyčné děti nepředstavují bezpečnostní riziko.

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček Foto: Petr Horník, Právo
Hamáček vyzval Řecko, aby poskytlo seznam sirotků

Hamáček ve středeční tiskové zprávě upozornil, že podobnou žádost zaslal do Atén už loni v listopadu. Nedostal ale na ni odpověď.

„Proto bych rád zopakoval svoji žádost o poskytnutí seznamu konkrétních dětí. Český zastupitelský úřad v Aténách je vám plně k dispozici, pokud jde o další komunikaci konkrétních dat k těmto nezletilým bez doprovodu,“ napsal v dopise řeckému ministrovi pro ochranu občanů Michalisi Chrisochoidisovi.

Řecko začátkem září vyzvalo všechny ministry vnitra EU, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Ministr také v dopise upozornil, že Česko musí ze zákona brát ohled na nejlepší zájem dítěte, ke kterému je zapotřebí souhlasné stanovisko řeckého orgánu sociálněprávní ochrany dětí.

„Podle oficiálních řeckých statistik se v řeckých táborech nachází primárně nezletilí z Afghánistánu a Pákistánu, přičemž drtivá většina je starší čtrnácti let. Navíc se nejedná o sirotky, ale nezletilé bez doprovodu, kteří mají rodiče nebo příbuzné,“ uvedl rovněž Hamáček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků