Hlavní obsah
Štefan Füle Foto: Kamaryt Michal, ČTK

Füle se bude starat o rozšiřování EU, přislíbil Barroso

Nový český eurokomisař Štefan Füle zřejmě získá za oblast působení resort pro rozšiřování Evropské unie. O tento post Česko stálo možná ho i získá.

Štefan Füle Foto: Kamaryt Michal, ČTK
Füle se bude starat o rozšiřování EU, přislíbil Barroso

 Po čtvrtečním jednání s předsedou Evropské komise to Fülemu podle aktuálně.cz údajně sám José Manuel Barroso přislíbil.

Praha o tento post stála, ačkoli dříve si dělali politikové ambice na mnohem důležitější portfolia jako například energetiku nebo dopravu. Někteří politikové již dříve upozorňovali, že před lukrativními resorty si Češi zavřeli dveře, když si ostudně svrhli vládu uprostřed předsednictví Radě EU.

Konečné slovo by mělo padnout nejpozději příští týden v pondělí.

Füle tak například po svém předchůdci Finovi Olim Rehnovi převezme strategii pro dokončení integrace Chorvatska, stejně tak bude zprostředkovávat i rozhovory o možnostech připojení Turecka nebo Islandu do evropského bloku.

Rehn se během své kariéry v čele úřadu zasloužil mimo jiné o připojení Bulharska a Rumunska k EU v roce 2007, vedl i úspěšná jednání s Turky. Přestože Rehn se stavěl příznivě ke vstupu Turecka do EU, podmiňoval ho přijetím zásad lidských a občanských práv a usiloval také o zákaz volné migrace tureckých pracovníků v unii. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků