Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo

Farnosti chtějí uprchlíkům pomáhat, zatím ale nevědí jak

Řada českých farností chce migrantům pomáhat, uvažuje dokonce o jejich ubytování. Prozatím však zůstává ve fázi plánování, konkrétní kroky většina farností nepodniká. Není jim totiž jasné, jak přesně mají postupovat. K nabídnutí pomocné ruky běžencům vyzval v neděli katolickou církev papež František.

Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo
Farnosti chtějí uprchlíkům pomáhat, zatím ale nevědí jak

„Výzva papeže je jedna věc, ale podmínky v Česku a Evropské unii nejsou dořešené. Nemůžeme přijmout kdekoho bez dokladů či zdravotního pojištění. Musí mít nějaký status od státu, že se jedná o běžence,” řekl Novinkám farář Jerzy Gapski z římskokatolické farnosti sv. Václava v Praze-Smíchov.

„Papež sice řekl, ať si uprchlíky vezmeme, ale jakým způsobem to máme udělat?“ ptá se Gapski s tím, že čeká, jak se situace vyvine na úrovni Evropské unie a České republiky. „Stačí nám dokument od státu, že uprchlík má právo na to a to, a pak budeme uvažovat nad tím, koho přijmeme,“ dodal farář.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Potřebují čas na přípravu

Na pomoc uprchlíkům je připravena také farnost Kyje a Černý Most. „Čekáme na pokyny od Arcibiskupství pražského a charity. Snažíme se to dělat poctivě, takže potřebujeme na přípravu čas,“ uvedl duchovní správce Edward Walczyk.

Jak a komu podat pomocnou ruku, zatím neví ani farnost ve Lhotce. „Biskupové již dříve prohlásili, že církev se zapojí, ale záleží především na tom, jak se k tomu postaví stát. Určitě se budeme snažit o konkrétní pomoc konkrétním lidem,” popsal Novinkám duchovní Jiří Korda s tím, že uprchlíky z válečných oblastí by k sobě mohly přijmout některé rodiny. Obává se však jazykové bariéry.

Nabídnout ubytování uprchlíkům by chtěla také pražská farnost Panny Marie Sněžné, místo by pro ně našla v pronajatých prostorách. Přednost by ale měli jen ti lidé, kteří pomoc opravdu potřebují a prchají před válkou.

Nedostatek místa

Do pomocné akce se ovšem nemohou zapojit všechny farnosti v Česku. Většina z nich totiž nemá prostory, aby uprchlíky ubytovala. Například farnost Petrovice nedávno zbourala starou faru a nová se teprve staví.

Volná místa nemá ani Římskokatolická farnost sv. Cyrila a Metoděje. „Naše farnost se zatím na nic takového nechystá. Faru máme v podstatě úplně plnou. Máme tady lidi, kteří jsou naši a nemají možnost o sebe pečovat,“ vysvětlil farář Miroslav Cúth.

K solidaritě s běženci vyzval papež František v neděli během modlitby na Svatopetrském náměstí. Evropské farnosti, náboženská sdružení a kláštery vyzval k tomu, aby se každý ujal alespoň jedné uprchlické rodiny. [celá zpráva]

Česká vláda se zavázala, že během tří let přijme 1500 uprchlíků z Blízkého východu a severní Afriky. Podle Evropské komise by měla Česká republika na základě povinných kvót přijmout 4300 běženců, to však vláda razantně odmítá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků