Hlavní obsah
Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek instruuje poslance při hlasování. Foto: Milan Malíček, Právo

Faltýnek vzdal projednávání covid pasů

Sněmovna v pátek neprojednala vládní novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by zavedla tzv. covid pasy pro cestování v EU. O zařazení bodu se pokoušel šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, snažení však po zhodnocení situace v sále vzdal.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek instruuje poslance při hlasování. Foto: Milan Malíček, Právo
Faltýnek vzdal projednávání covid pasů

„Dostaly se ke mně informace, že dnes je ten sněmovní tisk v podstatě neprojednatelný. Nemáme shodu na legislativním stavu nouze k projednání tohoto bodu. Takže bych si dovolil tento svůj návrh stáhnout,“ řekl na plénu.

Ve Sněmovně nebyl v tu chvíli zřejmě dostatek poslanců, kteří by pro návrh ruku zvedli.

V legislativní nouzi chce zákon projednat kvůli tomu, aby začal platit co nejdříve, protože doba dovolených se blíží.

Covid pasy, které jsou podle ministerstva zdravotnictví hlavním důvodem pro novelizaci zákona, mají usnadnit cestování v EU. Ze všech má být technicky možné kontrolovat bezinfekčnost, její podmínky si ale stanoví státy individuálně.

Páteční stáhnutí novely zákona potěšilo například šéfa SPD Tomio Okamuru. „Očkování a testování má být dobrovolné, abychom nevzbuzovali plošnou covid paniku,“ řekl na plénu.

Předkladatelé novely však v důvodové zprávě uvedli, že návrh má zvýšit ochranu veřejného zdraví prostřednictvím vedení registru fyzických osob, které nemoc již prodělaly či jsou očkované.

Podle kuloárních informací by se o zařazení tisku mohli vládní poslanci opět pokusit v průběhu června.

Ochrana osobních údajů

Výhrady k samotné podobě návrhu měl již v úterý ve Sněmovně například poslanec ODS Marek Benda. Upozornil, že v návrhu chce ministerstvo nakládat s osobními údaji včetně mobilního čísla a e-mailové adresy.

Zástupce ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Milan Blaha však poté oponoval s tím, že právě to, že se s osobními údaji bude moci nakládat, je důvodem zavedení covid pasů.

V současné době umožňuje lidem z Česka přicestovat s testem, očkováním či po nákaze sedm zemí z okolí včetně Chorvatska či Slovinska. Stanoví ale různé podmínky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků