Hlavní obsah
Česká poštovna na vrcholu Sněžky Foto: Vladislav Prouza, Právo

Extrémní počasí vyhnalo personál z poštovny na Sněžce

Extrémní přívaly sněhu doprovázené silným větrem vyhnaly z vrcholu 1 603 metry vysoké Sněžky obsluhu České poštovny. Stavbu přizpůsobenou arktickým podmínkám opustila dlouholetá zaměstnankyně doslova na poslední chvíli, než pětimetrová závěj zavalila vchodové dveře.

Česká poštovna na vrcholu Sněžky Foto: Vladislav Prouza, Právo
Extrémní počasí vyhnalo personál z poštovny na Sněžce

„Dostala v neděli ráno pokyn, ať raději objekt opustí, nechce-li tam kdovíjak dlouho bivakovat. Sešla v závějích na Růžohorky, odkud pokračovala do Pece lanovkou. Lanovka jezdí na vrchol kvůli silnému větru v zimě sporadicky. Během jediného dne navály možná dva metry sněhu a předpověď počasí neslibovala zásadnější obrat. Zůstala by tam uvězněná,“ popsal dramatické okamžiky provozovatel vrcholové poštovny Dalibor Blaha.

Dílo architektů Martina Rajniše a Patrika Hoffmana chce personál znovu obsadit ve středu, pokud se ovšem dovnitř přes několikametrovou masu zledovatělého sněhu prokope. „Když vítr zafouká vchodové dveře, tak se jednoduše z objektu postaveném podle všech bezpečnostních předpisů nedostanete ven. Proto tam za podobných okolností je nebezpečné spát, raději vypadnout ven a později se tam prokopat,“ přiblížil Blaha.

Počasí na Sněžce v posledních dnech označil Blaha za extrémní. V pondělí ráno tam dokonce byl nejsilnější vítr z celé České republiky, v poryvech dosáhl na nejvyšší české hoře až 130 kilometrů v hodině. [celá zpráva]

DÍKY DÍKY JSTE ÚŽASNÍ. UŽ JE VÁS DOST. TOHLE JSME NEČEKALI 😍😘🙏🙏🙏 Vidíte ty dveře? Tak bejvávalo.. cíl pro příští dny...

Zveřejnil(a) Česká Poštovna Anežka dne Úterý 15. ledna 2019

Přívaly sněhu, které zažívají Krkonoše, se samozřejmě Sněžce nevyhýbají, naopak. „V takovém rozsahu a v tak krátké období jsou přívaly sněhu extrém. Nezažil jsem to na Sněžce čtyři nebo pět let. Na Sněžce neexistují bezvětrné dny. Kdo Sněžku zná, ví, že se tam ukládá sníh jen za působení větru. Ta hora je unikát, je solitér, je tak tvarovaná a tak postavená, že není možné, aby tam v klidu nasněžilo,” řekl Blaha.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

V zimě zajišťují provoz v České poštovně dva až čtyři lidé. Poštovna nabízí rychlé občerstvení a poštovní služby. „Ve středu bychom se tam chtěli vrátit. Nebude to ale sranda. Musíme se nejprve proházet ke dveřím a pak východ zabezpečit. Čekají nás dva dny práce, jenom co se týče odstranění sněhu, aby byla poštovna dostupná,” míní Blaha.

K vrcholu vyrazí nosiči

V úterý odpoledne bylo na Sněžce okolo nuly, mlha a silný vítr. Horní úsek lanovky kvůli tomu nejede již několik dní.

Podle Blahy není práce v poštovně pro každého, s nepřízní počasí musí počítat. „Jsem na Sněžce už řadu let, vím, jak to tady chodí, proto jsem si v létě postupně navozil zásoby autem. Vystačíme s tím celou zimu a drobnosti se nosí v batohu na zádech,” uvedl Blaha.

Krkonoše. Pohled na od Richtrových bud na Liščí horu.

Foto: David Taneček, ČTK

Kvůli doplnění zásob vymyslel s přáteli také setkání nosičů, kteří závodí, kdo rychleji z Pece pod Sněžkou vynese na vrchol náklad. Tradiční zimní Sherpa Cup, jehož se účastní desítky nosičů, bude 26. ledna, a neměl by být ohrožen.

„Závodníci si nabalí pití do batohu a vynesou nám ho nahoru na Sněžku,” řekl Blaha. Závod nosičů se koná už sedm let a má i letní variantu. „Je to také způsob doplnění zásob,” dodal.

Podle informací Práva na vrcholu Sněžky, kde vítr poslední dny balancoval okolo 110kilometrové hranice orkánu, přestaly fungovat venkovní meteorologické přístroje. Techniku znehybnila vrstva ledu, kterou lze odstranit pouze s maximální opatrností.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků