Hlavní obsah
Pavel Dostál na fotografii z roku 2004 Foto: Michaela Říhová, Právo

Exministr Dostál, básník Žáček. Senát představil kandidáty na státní vyznamenání

Někdejší ministr kultury Pavel Dostál, spisovatel Petr Hořejš, básník Jiří Žáček nebo ústavní expert Václav Pavlíček patří mezi 37 osobností, které ve středu Senát nominoval na státní vyznamenání. Loni horní komora doporučila prezidentovi 38 kandidátů.

Pavel Dostál na fotografii z roku 2004 Foto: Michaela Říhová, Právo
Exministr Dostál, básník Žáček. Senát představil kandidáty na státní vyznamenání

Mezi navrženými jsou také někdejší mluvčí Charty 77 Stanislav Devátý, zakladatel Svazu PTP (pomocných technických praporů) Zdeněk Geist nebo sochař Zdeněk Kolářský, jenž je mimo jiné autorem bronzového řetězu, kterým byl obehnán pomník svatého Václava na pražském Václavském náměstí.

Řada adeptů patří k opakovaně navrhovaným. Jsou jimi kromě Žáčka a mnohých válečných veteránů fotbalista Pavel Nedvěd, kardiolog Jan Pirk, imunoložka Blanka Říhová, badatel v oblasti výzkumu rakoviny Jiří Bartek nebo Gjon Perdedaj z Kosova, který se v září 2000 v Praze zastal ženy napadené zlodějem. Lupič, který dosud nebyl dopaden, na Perdedaje zaútočil s nožem a způsobil mu ochrnutí.

Jiří Žáčekna fotografii z roku 2005

Foto: Petr Hloušek, Právo

Dramaturg, scenárista a režisér Dostál do aktivní politiky vstoupil po pádu komunistického režimu. Ministrem kultury byl ve čtyřech vládách ČSSD, profiloval se jako člověk otevřený cizím názorům. Zemřel po těžké nemoci před 10 lety.

Návrhy dostane prezident

Hořejš je mimo jiné autorem historického cyklu Toulky českou minulostí. Za minulého režimu nesměl publikovat pod vlastním jménem, psal pod pseudonymy Petr Hora, Péťa Vařič a Péťa Rodič. Pavlíček patří mezi uznávané experty na ústavní právo, které vyučuje na Karlově univerzitě. Byl proděkanem její právnické fakulty a kandidátem na ústavního soudce.

Mezi adepty na ocenění patří také profesor radioelektroniky František Vejražka, virolog Dimitrij Slonim, sochař Zdeněk Kolářský a generálové Josef Souček a Ondřej Mézl. Ze sportovců byli nominování také trenér atletky Jarmily Kratochvílové Miroslav Kváč nebo někdejší gymnasté Jan Gajdoš a Věra Kovářová, kteří získali medaile na olympiádách v první polovině minulého století.

Mezi odbojáře patří Petr Bachrach, který jako třináctiletý unikl z transportu do koncentračního tábora a zapojil se na Slovensku do partyzánského hnutí a posléze do bojů o nezávislost Izraele.

Do senátní nominace se už ve výborovém předvýběru tradičně nedostala nominace členů protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů, ale ani zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse.

Osobnosti, na nichž se senátoři na červencové schůzi shodnou, předloží prezidentovi Miloši Zemanovi. Ten jejich návrhy může, ale také nemusí zohlednit. Vyznamenání prezident předává tradičně 28. října - v den výročí vzniku československého státu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků