Hlavní obsah

Evropská unie schválila Česku první letošní peníze

Česká republika může dostat první peníze z programů na letošní rok. EU dokončila jednání o prvních třech programech. Zeme na ně dostane necelých 105 miliard korun. Za dostatečně připravené uznala unie programy Vzdělání pro konkurenceschopnost, Praha adaptabilita a Lidské zdroje a zaměstnanost. V pondělí o tom informoval evropský komisař Vladimír Špidla.

Evropská unie schválila Česku první letošní peníze

Peníze půjdou z Evropského sociálního fondu. Dokumenty podepíše Špidla s českým ministrem práce Petrem Nečasem v úterý v Praze. První dvě miliardy na zálohách by mohly přijít ještě letos.

Program Vzdělávání pro konkurenceschopnost přitom pochází z dílny ministerstva školství, jehož šéfka Dana Kuchtová rezignovala kvůli špatné přípravě jiného operačního programu - Výzkum a vývoj pro inovace. Ten EU vrátila k dopracování. Program má české vědě přinést  asi 60 miliard korun.

Schválené programy a jejich financování (v mld. Kč)
Vzdělání pro konkurenceschopnost
EU poskytnespolufinancování ČR
50,38,8
peníze je možné čerpat na projekty, jejichž cílem je modernizace systému počátečního, terciálního a dalšího vzdělávání, jejich zapojení do komplexního systému celoživotního učení a zlepšení podmínek ve výzkumu a vývoji
Lidské zdroje a zaměstnanost
Eu poskytnespolufinancování ČR
50,68,8
peníze je možné čerpat na projekty, jejichž cílem je adaptabilita, aktivní politika trhu práce, sociální integrace a rovné příležitosti, veřejná správa a veřejné služby, mezinárodní spolupráce a technická pomoc
Praha adaptabilita
EU poskytnespolufinancování ČR
2,980,526
program je určen na podporu neinvestičních projektů zaměřených na vzdělávání, sociální integraci, podporu zaměstnanosti a rozvoj lidských zdrojů ve výzkumu a vývoji; program je určen pouze pro Prahu, proto veškeré projekty musejí pomáhat rozvoji v hlavním městě

Česko připravuje celkem 24 programů, s většinou zatím neuspělo. Ostatní země jsou  na tom lépe, schválení prvních programů už mají za sebou, některé země už mají schváleny všechny.

Česko může v letech 2007 až 2013 čerpat z fondů EU zhruba 730 miliard korun. ČR nyní čerpá peníze na programy schválené v minulých letech.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků