Hlavní obsah

Evakuovaní lidé z Troubek se vracejí do zaplavených domů

Do povodněmi sužovaných Troubek se po úterní pohromě ve středu pozvolna vracel život. V obci, která byla z velké části zaplavena, během středy pomalu voda ustupovala. Do svých domovů se vraceli někteří obyvatelé, kteří museli být evakuováni.

Evakuovaní lidé z Troubek se vracejí do zaplavených domů

Na místě pomáhají s odstraňováním následků záplav jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů ze širokého okolí i vojáci. Policisté ve středu vesnice vpouštěli kromě místních obyvatel a jejich příbuzných jen vozidla energetiků nebo zásobování. V některých výše položených lokalitách již funguje elektřina a lidé tam začínají uklízet způsobenou spoušť.

Troubky čekají, až opadne voda.

Foto: Bedřich Novotný, Právo

Přestože voda ustupovala, několika domy na návsi celou středu protékal silný proud vody z obrovských lagun, které se vytvořily v polích nad obcí. V několika ulicích v dolní části Troubek se stále držel až metr vody, přístup tam byl stále možný jen na člunech nebo těžkých nákladních vozech.

Voda i ve středu stále proudila některými domy v Troubkách.

Foto: Bedřich Novotný, Právo

„Teď nemá cenu nic uklízet, musíme počkat, až voda úplně zmizí. V přízemí, kde bydlela babička, je všechno zničeno,“ posteskla si Božena Suchánková, jejímž domem i ve středu neustále voda proudila.

Hlásí se dobrovolníci

„Situace se zlepšila. Voda neustále klesá, ale 50 procent území obce stále zůstává zaplaveno. Zahájili jsme veškeré práce, které je potřeba udělat. Hasiči začali na některých místech s čerpáním a první dva obchody už otevřely. Zajistili jsme také stravu a její rozvoz pro lidi, kteří zůstali ve svých zaplavených domech,“ řekl Právu starosta Troubek Radek Brázda (nez.).

Spoušť, kterou voda napáchala, je pro mnohé obyvatele Troubek značně deprimující.

Foto: Bedřich Novotný, Právo

Podle troubecké místostarostky Vladimíry Hanzlíkové (nez.) se už hlásí obce, firmy i dobrovolníci, kteří jsou ochotni pomoci s odstraňováním škod. „Odkazujeme je na krajský krizový štáb, aby to bylo organizované. Vysvětlujeme jim, že nyní je ještě příliš brzy. Bude nutno počkat, až voda úplně ustoupí, snad do pátku,“ dodala místostarostka.

Přesný rozsah škod si zatím nikdo z vedení obce netroufal odhadnout. Škody na obecním majetku ale podle Brázdy možná nebudou příliš rozsáhlé, horší to ale bude v případě soukromého majetku. Z celkem osmi stovek domácností se jich totiž ocitla pod vodou celá polovina.

Obyvatelé Troubek se vracejí do zatopených domovů..

Foto: Bedřich Novotný, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků