Hlavní obsah
Prezident republiky Miloš Zeman s mluvčím Jiřím Ovčáčkem Foto: Petr Horník, Právo

Europoslanec KDU-ČSL chce odvolání Ovčáčka kvůli Peroutkovi

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) vyzval prezidenta Miloše Zemana k tomu, aby odvolal svého mluvčího Jiřího Ovčáčka. Důvodem je pondělní zveřejnění dalšího textu Ferdinanda Peroutky nazvaného Dynamický život, sdělil Zdechovský. Podle Martina Gromana ze Sdružení Ferdinanda Peroutky právě tento text proti novináři použilo gestapo. Sám Peroutka po válce napsal, že kvůli němu skončil v koncentračním táboře.

Prezident republiky Miloš Zeman s mluvčím Jiřím Ovčáčkem Foto: Petr Horník, Právo
Europoslanec KDU-ČSL chce odvolání Ovčáčka kvůli Peroutkovi

„Pokud je někdo tak nevzdělaný a hloupý a označí za kolaborantský text fejeton, za který se někdo dostal do koncentračního tábora, musí okamžitě ve své funkci skončit,” uvedl Zdechovský.

Historik Groman řekl, že článek z dubna 1939 je plný jinotajů a ukrývá mimo jiné vzkaz lidem v Československu, aby nekolaborovali. „Německý cenzor zřejmě pochopil to, co pan Ovčáček pochopit nechce,“ uvedl Groman. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)

Foto: Milan Malíček, Právo

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem na pražském fóru k holocaustu, kde hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky',” řekl tehdy Zeman.

Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky ale Peroutka nikdy článek s názvem Hitler je gentleman nenapsal. Druhý text existuje, ale nenapsal ho Peroutka. Sdružení proto prezidenta otevřeným dopisem vyzvalo, aby svá tvrzení buď doložil, nebo se veřejně omluvil. Kvůli Zemanovým výrokům zažalovala na konci dubna stát Peroutkova vnučka. [celá zpráva]

Ferdinand Peroutka

6. února 1895 Praha – 20. dubna 1978 New York

Novinář a spisovatel vedl ve 20. letech minulého století časopis Tribuna, následně do roku 1939 coby šéfredaktor revue Přítomnost.

Od roku 1939 do roku 1945 byl vězněn v nacistických koncentračních táborech Dachau a Buchenwald.

Po válce vedl Svobodné noviny, které nahradily předválečné Lidové noviny.

Po převratu v únoru 1948 odešel do exilu a mimo jiné vedl české oddělení rádia Svobodná Evropa.

V roce 1991 mu prezident Václav Havel udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. stupně, in memoriam.

Hrad již zveřejnil několik Peroutkových textů, které považuje za kontroverzní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků