Hlavní obsah
Respirační onemocnění vzrostla za týden o pětinu. Foto: Konstantin Chernichkin, Reuters

Epidemie chřipky je za dveřmi, zatím propukla ve třech krajích

Počty lidí, kteří onemocněli chřipkou v posledním týdnu výrazně vzrostly. Tři kraje ohlásily epidemii. Hlavní hygienik Michael Vít v pátek zopakoval, že na prahu epidemie stojí celá země. Zvyšuje se i počet lidí nakažených prasečí chřipkou. V karlovarské nemocnici v pátek navíc zemřel na virus H1N1 šestapadesátiletý muž.

Respirační onemocnění vzrostla za týden o pětinu. Foto: Konstantin Chernichkin, Reuters
Epidemie chřipky je za dveřmi, zatím propukla ve třech krajích

Podle hlavního hygienika už převažuje pandemický kmen prasečí chřipky nad sezonním, přičemž nejvíc ho šíří školáci a mladí. Respirační onemocnění vzrostla za týden o pětinu, chřipek o 120 procent.

Kvůli vysoké nemocnosti byly zavřeny některé školy a nemocnice omezují návštěvy. V následujících týdnech se situace bude podle hygieniků dále zhoršovat.


Počet viróz vzrůstá i na Vysočině, kde jsou zavřené tři školy. V Plzeňském kraji dokonce téměř o 50 procent narostl počet onemocnění u školáků, kteří s dětmi do pěti let představují většinu nemocných. Také v Ústeckém, Olomouckém a Jihomoravském kraji trápí akutní respirační choroby hlavně nejmladší generaci.

Několik z nemocných je ve vážném stavu. Například ve znojemské nemocnici leží v kritickém stavu čtyřiačtyřicetiletý Slovák s prasečí chřipkou. Onemocnění mu navíc komplikuje zápal plic. V pátek zemřel v karlovarské nemocnici muž, je už třetí obětí nemoci. [celá zpráva] V téže nemocnici leží už několik týdnů muž ve vážném stavu.

Očkovat se začne příští týden

Distribuční firma už ale začala rozvážet vakcíny proti prasečí chřipce. Očkovat se má od příštího týdne, přičemž každý praktický lékař pro dospělé dostane jednu lahvičku s deseti dávkami a 20 balení antivirotika Tamiflu.

Motolská a vinohradská nemocnice zatím prodávají Tamiflu z dosavadních zásob. Pro své pacienty nechají novou dodávku léku, kterou dostanou s vakcínou ze zásob, jež zakoupilo ministerstvo zdravotnictví.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků