Hlavní obsah
Markéta Pekarová Adamová Foto: Jan Handrejch, Právo

Dotace pro Agrofert jako trestný čin? TOP 09 podává podnět k Bradáčové

Vrchní státní zastupitelství v Praze vedené Lenkou Bradáčovou by mělo prošetřit, jestli poskytování dotací pro Agrofert není trestným činem. Podnět podala v úterý TOP 09.

Markéta Pekarová Adamová Foto: Jan Handrejch, Právo
Dotace pro Agrofert jako trestný čin? TOP 09 podává podnět k Bradáčové

TOP 09 se opírá o auditní zprávu Evropské komise, která unikla do médií a podle které je premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů kvůli holdingu Agrofert, jenž je zaparkovaný v Babišově svěřenském fondu.

„Státní zemědělský intervenční fond minulý týden oznámil, že opět začne vyplácet dotace Agrofertu, a z dopisu vysokého státního úředníka na ministerstvu zemědělství vyplývá pokyn, aby vedoucí státních úřadů audit Evropské komise nezohledňovali a Agrofertu dál přiznávali veřejné zakázky a vypláceli dotace,“ uvedla předsedkyně topky Markéta Pekarová Adamová.

Úředníci musí hájit zájmy státu a občanů, ne zájmy holdingu
Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09

České republice podle Pekarové Adamové hrozí, že dotace pro Agrofert nebudou proplaceny z fondů Evropské unie, ale z českého rozpočtu.

„To je pro nás nepřijatelné, státní úředníci a orgány musí vždy hájit primárně zájmy státu a jeho občanů, a ne zájmy jednoho soukromého holdingu, byť je jeho beneficientem předseda vlády,“ uvedla poslankyně.

Podle ní existuje riziko, že České republice vzniknou rozsáhlé finanční škody. „Proto dáváme tento podnět k prošetření skutečností, zda nedošlo nebo nedochází při poskytování dotací Agrofertu ke spáchání trestného činu,“ dodala Pekarová Adamová.

Mechanismus evropských dotací funguje tak, že dotace nejprve proplatí stát, teprve potom danou částku proplatí Evropská unie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků