Hlavní obsah
 

Dobrovolníci se před Sněmovnou střídají v kleci s obřími slepicemi. Protestují proti klecovému chovu

Obří klec se sochami slepic v nadživotní velikosti vyrostla před budovou Poslanecké sněmovny na Malostranském náměstí. V ní se po celý měsíc mají střídat každých dvanáct hodin dobrovolníci. Chtějí tím podpořit návrh zákazu klecového chovu slepic, o kterém v těchto týdnech jednají poslanci.

 
Dobrovolníci se před Sněmovnou střídají v kleci s obřími slepicemi. Protestují proti klecovému chovu

K akci s názvem Měsíc v kleci se podle spolku OBRAZ – Obránci Zvířat, který za ní stojí, přihlásily přes tři stovky dobrovolníků. Ti by se v kleci měli střídat vždy po 12 hodinách. Akci podpořily i některé známé osobnosti, v kleci se podle spolku objeví například i zpěváci Ben Cristovao, Tomáš Klus a herečka Jenovéfa Boková.

„Dobrovolně strávit 12 hodin v takové kleci není jen tak. Ukazuje to na obrovské odhodlání lidí, kteří se do akce zapojili. Odhodlání poslancům každý den připomínat, o jak vážné věci budou již brzy rozhodovat. Samotné hlasování ve Sněmovně potrvá dvacet sekund a během nich se rozhodne o osudu milionů zvířat. Nesmíme dopustit, aby toto hlasování zapadlo jako jedno z mnoha,“ uvedl předseda spolku Marek Voršilka.

V kleci by se měli lidé střídat vždy po 12 hodinách.

Foto: Novinky

Podobnou akci spolek uspořádal už v roce 2017, kdy chtěl podpořit zákaz kožešinových farem. Ty v Česku nakonec skončily v lednu 2019.

Navrhovaný zákaz klecového chovu slepic je součástí novely zákona na ochranu zvířat proti týrání, která ve Sněmovně leží už od minulého roku a začátkem června se dostala do druhého čtení. Ve středu nicméně zákaz nepodpořil klíčový zemědělský výbor Sněmovny, o novele by měli poslanci hlasovat ve třetím čtení příští pátek.

Zákaz klecového chovu slepic už platí například v sousedním Německu či Rakousku, podle odpůrců návrhu by zákazem Česko přišlo o konkurenční výhodu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků