Hlavní obsah

Bývalý šéf Novy Železný chce opět do Senátu, kandiduje za Trikolóru

O návrat do politiky se v barvách hnutí Trikolóra pokusí někdejší ředitel televize Nova a svého času europoslanec a senátor Vladimír Železný. Hodlá ve Znojmě na podzim uspět v senátních volbách podobně jako poslankyně a bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) či ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Ti budou kandidovat v Praze 1 a 5 s podporou ODS, TOP 09 a STAN

Bývalý šéf Novy Železný chce opět do Senátu, kandiduje za Trikolóru

„Vracím se (do politiky) hlavně kvůli svým dětem, protože mi není lhostejné, v jaké době je s manželkou vychováváme. Není mi jedno, že se současný svět asi zbláznil,” uvedl Železný.

Ten byl senátorem zvolen v roce 2002 a post zastával dva roky do doby, než uspěl ve volbách do Evropského parlamentu. Od té doby byly jeho politické projekty neúspěšné.

Němcová sází na zkušenost

V bohaté politické kariéře hodlá pokračovat Němcová. „Chci oznámit svoji kandidaturu do Senátu,” sdělila ve středu novinářům Němcová. Pro kandidaturu má podle svých slov tři hlavní důvody. „Prvním důvodem je vztah společnosti k demokracii. Nedívá se mi dobře na to, že se současná vláda opírá o KSČM,” uvedla poslankyně.

„Druhý důvod je osobní. Sbírala jsem spoustu zkušeností, chci ale využít jiné atmosféry. Tedy abych to, co umím, mohla uplatnit v Senátu. Třetím důvodem je, že jsem vděčná, že jsem pro svoji kandidaturu získala podporu tří demokratických stran,” pokračovala Němcová.

O křeslo se utká s kandidátem KDU-ČSL Václavem Hamplem, který se pokusí funkci v podzimních volbách obhájit.

Němcová jako jedna z nejvýznamnějších ženských tváří ODS byla ve straně dlouhou dobu odstrkována. Její chvíle ale přišla, a to v roce 2010, kdy byla zvolena předsedkyní Sněmovny. Ve funkci byla až do roku 2013.

Žantovský na Praze 5 

V Praze 5 bude také s podporou ODS, TOP 09 a STAN kandidovat ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, někdejší diplomat a blízký spolupracovník prvního polistopadového prezidenta. Senátorem byl už na přelomu tisíciletí.

Žantovský vystudoval psychologii na Karlově univerzitě a McGillově univerzitě v Montrealu. V listopadu 1989 spoluzakládal Občanské fórum a o měsíc později se stal jeho mluvčím. V lednu 1990 se stal tiskovým tajemníkem a mluvčím prezidenta Havla. V letech 1996 až 2002 byl senátorem, v letech 1997 a 2001 až 2002 stál v čele Občanské demokratické aliance (ODA).

Proti němu bude v tomto senátním obvodu křeslo v horní parlamentní komoře obhajovat advokát a předseda hnutí Senátor 21 Václav Láska, kterého prosazují Piráti, lidovci, Zelení a Liberálně ekologická strana.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků