Hlavní obsah
Takto rysa v Moravském krasu zachytila fotopast Foto: Mendelova univerzita Brno, Hnutí Duha

Do Moravského krasu se po půl století vrátil rys

Po více než půl století se do Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras na Blanensku vrátil rys ostrovid. Ochranáři společně s vědci nalezli nejen jeho stopy, ale navíc tuto šelmu vyfotografovali s pomoci fotopasti. Přesné místo výskytu rysa tají, aby jej ochránili před zvědavci, popřípadě před pytláky.

Takto rysa v Moravském krasu zachytila fotopast Foto: Mendelova univerzita Brno, Hnutí Duha
Do Moravského krasu se po půl století vrátil rys

Návrat rysa do krasu je podle odborníků přírodovědeckou senzací. Poslední byl odloven v padesátých letech v Pustém žlebu, kam míří za návštěvou Punkevních jeskyní tisíce turistů.

„Rysa se podařilo vyfotografovat u stržené kořisti, což je poměrně jasný důkaz toho, že se vrátil. Zatím se neví, odkud se tam přitoulal,“ řekl Právu Martin Duľa z Mendelovy univerzity v Brně, který se dlouhodobě věnuje výskytu rysů v české přírodě.

Pátrá se po jeho původu

Vědci předpokládají, že by se v krasu mohl zabydlet natrvalo. V minulosti k tomu ale byli velmi skeptičtí. Moravský kras je totiž poměrně hojně osídlený, je protkaný cestami a plný turistů.

Přírodovědci během mapování odebrali vzorky trusu a srsti zvířete pro genetické analýzy, které by mohly ukázat, odkud pochází. Nejbližší populace rysa žije v Beskydech a Javorníkách, kde loni i předloni pět rysic vyvedlo mláďata. Největší česká populace rysů žije v jihozápadních Čechách a v navazujících oblastech v Bavorsku a Rakousku, kde se pohybuje okolo 60 až 80 jedinců.

Rys se pohybuje a loví na stovkách kilometrů čtverečních a jeho domovský okrsek tedy pravděpodobně zahrnuje i širší okolí Moravského krasu a Drahanské vrchoviny.

Rys není nebezpečný

Rysi a především vlci se v Česku postupně vracejí do oblastí, kde byli před staletími vyhubeni. „První hodnověrné údaje o výskytu tohoto vzácného druhu se objevily již loni na podzim, ale tehdy nešlo vyloučit, že jde jen o migrujícího jedince. Teď se však prokázalo, že se v krasu zdržuje dlouhodobě, o čemž svědčí opakovaná pozorování, nálezy stop i kořisti,“ řekl Právu zoolog Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Antonín Krása.

Zdůraznil, že z pohledu ochrany přírody je návrat rysa velmi dobrou zprávou. Výskyt této šelmy je důkazem zlepšující se kvality prostředí, v němž rys nachází dostatek potravy i úkrytů. Jeho výskyt neznamená pro veřejnost žádné ohrožení. Rys se lidem vyhýbá a loví spíše slabší kusy zvěře. Řidiči by ale měli být obezřetní, a to zejména ve večerních a nočních hodinách, kdy jsou rysi nejaktivnější. Pro šelmu může být taková srážka smrtelná, zdůraznil Krása.

Rys ostrovid je silně ohrožený druh, který má o poznání nižší schopnosti kolonizace nových oblastí než například vlk. Věrohodné údaje o jeho přítomnosti mimo oblasti jeho trvalého výskytu, tedy mimo Beskydy a Šumavu, jsou proto velmi cenné.

„Případ z Moravského krasu ukazuje, kde všude rys může nacházet dobré podmínky k životu. Klíčové bude, aby se podařilo ho ochránit před pytláky nebo před intenzivní dopravou,“ uvedl expert na velké šelmy ekologického Hnutí Duha Miroslav Kutal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků