Hlavní obsah
Petr Gazdík na jednání Sněmovny Foto: Jan Handrejch, Právo

Do koalice s ČSSD nevstoupíme, tvrdí TOP 09

Zástupci TOP 09 ve čtvrtek odmítli tvrzení Kateřiny Klasnové z VV, že se po předčasných volbách chtějí domluvit na spolupráci s ČSSD. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík odmítl „kolaboraci“ s levicí. Místopředseda strany Miroslav Kalousek pak prohlásil, že ČSSD ovládl prezident Miloš Zeman, proti jehož snahám chce TOP 09 bojovat.

Petr Gazdík na jednání Sněmovny Foto: Jan Handrejch, Právo
Do koalice s ČSSD nevstoupíme, tvrdí TOP 09

"To, že (lídr sociální demokracie Bohuslav) Sobotka a Kalousek jsou ve velmi dobrém vztahu, je známá věc. A jistě se dokážou dohodnout na povolební spolupráci," řekla ve čtvrtek ve Sněmovně šéfka poslanců VV Klasnová.

"V případě, že voličům navrhneme věrohodný pravicový program, budeme věrohodní i po volbách a nebudeme 'kolaborovat', takzvaně, s levicovými stranami a s programem, s kterým nemůžeme souznít," řekl novinářům Gazdík.

"Sociální demokracii ovládl (prezident) Miloš Zeman a je zřejmé, že TOP 09 bude zápasit o zachování systému liberální parlamentní demokracie," dodal o něco později místopředseda strany Miroslav Kalousek. Podle něj se prezident snaží politický systém měnit na autokratický.

Na řadě jsou předčasné volby

Česká republika se blíží k předčasným parlamentním volbám, které by se mohly uskutečnit v říjnu. Dočasná vláda premiéra Jiřího Rusnoka totiž nezískala důvěru Poslanecké sněmovny, většinu pro sestavení vlastního kabinetu však nemá ani bývalá pravicová koalice ODS, TOP 09 a LIDEM.

Rusnok během čtvrtka či pátku předá svou demisi do Zemanových rukou. Pravděpodobně příští týden se uskuteční mimořádná schůze Sněmovny, na níž se dolní komora Parlamentu rozpustí. Tím se otevře cesta k předčasným volbám, které by měly být řešením současné politické situace. Podporují je jak ČSSD, tak TOP 09.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků