Hlavní obsah
Česká munice byla ve středu připravena k přeložení do amerických transportních letadel. Foto: Zdeněk Seiner, Právo

Do Iráku putují stovky tun českého střeliva

Na pardubickém vojenském letišti bylo ve středu na pěti tatrovkách naloženo skoro padesát tun nábojů do samopalů a ručních granátů. Ve spolupráci armád NATO se připravil jejich převoz do Bagdádu, aby tak Česká republika podpořila boj proti Islámskému státu.

Česká munice byla ve středu připravena k přeložení do amerických transportních letadel. Foto: Zdeněk Seiner, Právo
Do Iráku putují stovky tun českého střeliva

Obří nákladový letoun armády USA se sice musel kvůli technické závadě vrátit na německou základnu, ale českou munici by měl naložit a transportovat ve čtvrtek za svítání. V utajení probíhá podstatně vyšší počet těchto letů, aktuální náklad představuje asi šestinu českého daru irácké vládě a kurdské regionální vládě. Část už dorazila na místo určení.

„Momentálně by se mělo převážet, pokud by nedošlo k technické závadě letadla, deset miliónů nábojů do slavného samopalu Kalašnikov a 5000 granátů,“ řekl na pardubickém letišti náměstek ministra obrany ČR Jakub Landovský.

V dalších připravených dodávkách jsou i náboje do kulometů a pancéřových pěstí.

Pošleme i samopaly

Už v minulých měsících česká armáda posílala na Blízký východ zbrojní materiál, byl ale adresován především kurdským jednotkám, které byly v té době nejaktivnější na syrské frontě.

„Chtěl bych upozornit, že česká armáda touto transakcí nijak neutrpí. Tato munice je vyřazována z důvodu přechodu na západní zbrojní platformy,“ dodal Landovský.

Český vojenský arzenál by se měl dostat nejen do rukou jednotek oficiální irácké armády a pod kontrolu kurdského vedení, ale i k bojovníkům několika iráckých kmenů, které se postupně zapojují do bojů s Islámským státem. „Tato zásilka přistane v Bagdádu, pak bude patrně kamióny pokračovat po zemi,“ informoval náměstek ministra.

Na dotaz Práva, zda má jistotu, že se česká munice dostane do správných rukou a do správných hlavní, vyjádřil jistotu: „Podle mě je garance poměrně dobrá. Teď proběhne schůzka mezi naším ministrem obrany a iráckým velvyslancem a určitě se na to bude taky ptát. My našim spojencům věříme,“ odpověděl Landovský.

Ještě letos by měla česká vláda rozhodovat o tom, zda kromě miliónů nábojů a granátů pošle do Iráku i zbraně. Zatím se hovoří o 6000 samopalů vzor 58, které jsou technicky propracovanější verzí kalašnikovů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků