Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Do Česka se žene silný vítr, na horách hrozí orkán

Meteorologové vydali varování před silným větrem, který ve středu a ve čtvrtek zasáhne Čechy a severní Moravu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) může prudký vítr v nížinách dosahovat v nárazech až síly vichřice, horalé by se pak měli připravit i na orkán.

Foto: Profimedia.cz
Do Česka se žene silný vítr, na horách hrozí orkán

Ve středu se k večeru od západu přivalí mohutná vichřice dosahující v nárazech rychlosti 110 kilometrů v hodině, která zasáhne hřebeny Krušných hor. Poté bude teplé západní proudění postupně zesilovat po většině území ČR, zejména v severozápadních oblastech.

Ve čtvrtek bude síla větru v nárazech kolísat mezi 55 až 90 kilometry za hodinu, což v krajním případě odpovídá stupni silné vichřice.

Na hřebenech hor ale bude vítr mnohem prudší, podle meteorologů může v severských vyšších polohách dosahovat v nárazech rychlosti od 90 do 125 kilometrů za hodinu, takže hrozí i ničivý orkán.

Západní či jihozápadní vítr by pak měl během noci ze čtvrtka na pátek přechodně zeslábnout.

Lidé by měli především odstranit nebo upevnit venku volně uložené předměty a zabezpečit těžkou techniku jako například stavební jeřáby. Také turisté na horách by měli náležitě upravit program, omezit túry, zejména se vyhnout hřebenovým oblastem a dbát pokynů horské služby.

Varování platí pro Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Moravskoslezský, Olomoucký, Pardubický, Plzeňský, Středočeský, Ústecký kraj a pro Prahu.

BEAUFORTOVA STUPNICE SÍLY VĚTRU
Jak poznat podle pohybu vodní hladiny, stromů, kouře, pohybu prachu a jiných částic sílu větru.
BEZVĚTŘÍ - 0-0,2 m/s, pod 1 km/h, kouř stoupá svisle vzhůruVÁNEK - 0,3-1,5 m/s, 1-5 km/h, směr větru je poznatelný podle pohybu kouře, vítr však nepohybuje větrnou korouhví (směrovkou)
SLABÝ VÍTR - 1,6-3,3 m/s, 6-11 km/h, vítr je cítit ve tváři,listy stromů šelestí, větrná směrovka se začíná pohybovat
MÍRNÝ VÍTR - 3,4-5,4 m/s, 12-19 km/h, listy stromů a větvičky jsou v trvalém pohybu, vítr napíná praporky a slabě čeří hladinu stojaté vody
DOSTI ČERSTVÝ VÍTR - 5,5-7,9 m/s, 20-28 km/h, vítr zdvíhá prach a kousky papíru, pohybuje slabšími větvemi
ČERSTVÝ VÍTR - 8,0-10,7 m/s, 29-38 km/h, listnaté keře se začínají hýbat, na stojatých vodách se tvoří menší vlny se zpěněnými hřebeny
SILNÝ VÍTR - 10,8-13,8 m/s, 39-49 km/h, vítr pohybuje silnějšími větvemi, telegrafní dráty sviští, používání deštníků se stává nesnadné
PRUDKÝ VÍTR - 13,9-17,1 m/s, 50-61 km/h, vítr pohybuje celými stromy, chůze proti větru je obtížná
BOUŘLIVÝ VÍTR - 17,2-20,7 m/s, 62-74 km/h, vítr ulamuje větve, chůze proti větru je téměř nemožnáVICHŘICE - 20,8-24,4 m/s, 75-88 km/h, vítr působí menší škody na stavbách (strhává komíny, tašky ze střech)
SILNÁ VICHŘICE - 24,5-28,4 m/s, 89-102 km/h, vyskytuje se na pevnině zřídka, vyvrací stromy, působí větší škody
MOHUTNÁ VICHŘICE - 28,5-32,6 m/s, 103-115 km/h, vyskytuje se velmi zřídka, působí velké škody na domech, lesích
ORKÁN - nad 32,7 m/s, nad 116 km/h, ničivé účinky

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků