Hlavní obsah
Jeden z vlků zachycený fotopastí Foto: Šelmy.cz

Do Beskyd se po letech vrátila vlčí smečka, ukázal se i medvěd

Do Beskyd se vrátila vlčí smečka. Její přítomnost odhalily fotopasti a potvrdilo ji i zimní sledování, které prováděly vlčí hlídky dobrovolníků. Stopy trojice šelem nacházeli zejména v oblasti Javorníků. Ve čtvrtek o tom informoval koordinátor monitoringu velkých šelem z Hnutí DUHA Olomouc Miroslav Kutal.

Jeden z vlků zachycený fotopastí Foto: Šelmy.cz
Do Beskyd se po letech vrátila vlčí smečka, ukázal se i medvěd

„Díky intenzivnímu celoročnímu monitoringu velkých šelem jsme měli informace o pohybu vlčice v Javorníkách celý loňský rok. Na podzim se k vlčici přidali další dva dospělí jedinci a nyní tvoří malou tříčlennou smečku, která se pohybuje po celých Javorníkách od Makova na Slovensku až po Pulčín na Moravě,” řekl Michal Bojda z Hnutí Duha, které vlčí hlídky organizuje.

Další pohyb vlků bude dále monitorován. „Uvítáme také poznatky o pohybu vlků i dalších velkých šelem od veřejnosti,” uvedl Bojda.

Skupina vlků

Foto: Šelmy.cz

„Ačkoli třeba loni nebyly v Beskydech hlášeny žádné vlčí škody, je třeba počítat s trvalou přítomností vlků, medvědů a rysů ve zdejších horách. Vlci mají v lese nenahraditelnou úlohu - pomáhají udržovat přírodní rovnováhu,” připomněla Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy.

Na škody způsobené vlky si v poslední době stěžují farmáři na Broumovsku. U soudu se dokonce domáhali povolení jejich odstřelu. [celá zpráva]

Fotopast zachytila i medvěda

Foto: Šelmy.cz

Vedle vlků odhalili dobrovolníci v oblasti Beskyd a Kysuce stopy 11 dospělých rysů, pěti koťat a jednoho medvěda, který žije a zimuje v Javorníkách již třetím rokem. Část zvířat žije převážně na slovenské straně pohoří.

V Beskydech žije i několik rysů

Foto: Šelmy.cz

Největším rizikem pro ně jsou pytláci a doprava. „Bohužel je dlouhodobě známo, že někteří rysové zmizí beze stopy a přitom jde často o mladá, perspektivní zvířata,” připomněl Kutal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků