Hlavní obsah
Babybox Foto: Právo

Do babyboxu v Kolíně někdo odložil novorozeného chlapce

Do babyboxu v Kolíně někdo v pondělí hodinu před půlnocí odložil novorozeného chlapce. Miminko je prvním letošním odloženým dítětem do babyboxu. V Česku bylo v těchto speciálních schránkách od jejich zavedení v roce 2005 odloženo již 215 dětí, v loňském roce 15, sdělil Ludvík Hess, zakladatel této sítě.

Babybox Foto: Právo
Do babyboxu v Kolíně někdo odložil novorozeného chlapce

„Do babyboxu vstoupil ve žluté dece zcela nahý a úplně čerstvě narozený ve 23:07 v pondělí 22. února,“ uvedl Hess. Lékařka novorozeneckého oddělení Oblastní nemocnice Kolín, kde babybox funguje od roku 2008, potvrdila, že je v pořádku. Novorozenec dostal jméno Vojtěch Novák, podle Hesse po hlavním dárci a jeho příteli. Vojtěch je třetím dítětem odloženým do babyboxu v Kolíně.

V České republice funguje 79 babyboxů. Jde o novorozenecký inkubátor, který po vložení dítěte zapne vyhřívání a ventilaci a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál. Nejčastěji se v babyboxech nacházejí novorozenci, v několika případech zde ale pracovníci přilehlých nemocnic či dalších institucí objevili i mnohem starší děti. Nechtěným „rekordmanem“ je takřka dvouletý chlapec, jehož v lednu 2019 odložili v babyboxu v Pelhřimově.

Babyboxy nejsou jedinou možností, jak se matky mohou utajeně vzdát potomka. Po celé republice existuje síť porodnic, jež umožňují anonymní porod, po němž je možné dítě také přímo přenechat k adopci. Podle lékařů má navíc toto řešení výhodu v tom, že je známá historie dítěte, jeho původ i zdravotní stav matky. Žena si navíc může souhlas s adopcí rozmyslet až do konce šestinedělí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků