Hlavní obsah
Předsedkyně petičního výboru Poslanecké sněmovny Helena Válková převzala petici, kterou iniciovala Amnesty International ČR a Česká ženská lobby s více než 10 000 podpisy požadující přijetí Istanbulské úmluvy. Foto: Vít Šimánek, ČTK

Deset tisíc lidí v ČR vyzývá k přijetí Istanbulské úmluvy proti násilí na ženách

K tomu, aby se Česko přidalo k Istanbulské úmluvě, vyzvalo v petici přes deset tisíc lidí. Úmluva má chránit ženy před domácím násilím. V České republice ale vyvolala rozporuplné reakce. Podle části církve i některých politiků by proti sobě postavila muže a ženy.

Předsedkyně petičního výboru Poslanecké sněmovny Helena Válková převzala petici, kterou iniciovala Amnesty International ČR a Česká ženská lobby s více než 10 000 podpisy požadující přijetí Istanbulské úmluvy. Foto: Vít Šimánek, ČTK
Deset tisíc lidí v ČR vyzývá k přijetí Istanbulské úmluvy proti násilí na ženách

Petici s podpisy do Sněmovny přinesli zástupci Amnesty International a České ženské lobby. K přijetí úmluvy vyzvala i poslankyně Radka Maxová (ANO).

„Co se přijetím úmluvy změní? Chtěli bychom zajistit obětem násilí bezpečnost a pomoc do normálního života, azylové ubytování, posílení linek důvěry. Naše společnost je netečná, pokud se setkáte s násilím, většina lidí skloní zrak,“ prohlásila Maxová.

Istanbulská úmluva začala platit v roce 2014. Připojily se k ní dvě desítky zemí. Parlament měl dokument ratifikovat letos do konce června, dosud se tak nestalo.

Ve úterý odpoledne se kvůli tomu ve Sněmovně koná veřejné slyšení, na kterém vystupovali zastánci i odpůrci úmluvy, kteří také proti ratifikaci sehnali několik tisíc podpisů. Nesouhlasí s ní KDU-ČSL a sedm křesťanských církví, podle kterých by postavila muže a ženy proti sobě.

Pozor na volné fráze, varovala advokátní komora

Znění úmluvy kritizoval poslanec Marek Benda (ODS). „Jestli si myslíme, že chceme přijmout všechny ženy, které jsou nuceny k manželství, tak jsme se úplně zbláznili,” prohlásil.

Poslanec hnutí ANO Patrik Nacher zdůraznil, že proti násilí na ženách jsou všichni. „To, že někdo nesouhlasí s ratifikací úmluvy, neznamená, že schvaluje násilí na ženách,“ řekl.

Česká advokátní komora varovala před tím, že úmluva obsahuje spoustu volných frází a požadavků, které nemají jednotně vykladatelný obsah. „Skupiny si ji různě vykládají a různě vnímají dopady do právního řádu ČR,“ míní zástupci komory.

Rozruch vyvolal kněz Piťha

Rozruch vzbudil před časem katolický kněz Petr Piťha, který ve svatováclavském kázání v katedrále sv. Víta tvrdil, že úmluva podle něj povede k přijetí opatření proti tradiční rodině, homosexuálové budou označeni za nadřazenou třídu, děti budou odebírány rodičům a lidé s odlišným názorem budou posíláni do „nápravně-výchovných táborů vyhlazovacího charakteru”.

Úmluva Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí (Istanbulská úmluva)

Mezinárodní úmluva zaměřená na boj proti všem druhům násilí vůči ženám. Zaměřuje se na prevenci, ochranu obětí a stíhání pachatelů násilí, které je genderově podmíněné. Mrzačení ženského genitálu, vynucený sňatek, stalking, vynucený potrat či vynucená sterilizace jsou podle úmluvy trestné činy. Signatářské státy mají tyto trestné činy zavést do svých trestních řádů.

ČR Istanbulskou úmluvu dosud neratifikovala.

Kritici z řad českých katolických biskupů tvrdí, že úmluva rozmělňuje přirozené identity pohlaví.

Celý text Istanbulské úmluvy ve formátu pdf najdete ZDE.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků