Hlavní obsah
Dědici Hugo Salma usilují i o navrácení zámku v Rájci-Jestřebí. Foto: Petr Kozelka, Právo

Dědičky rodu Salmů neuspěly s dalším pokusem dostat se k dědictví

Ani po více než dvaceti letech soudních tahanic neztrácejí dědičky šlechtického rodu Salmů naději, že se jim nakonec přece jen podaří dostat se k miliardovému majetku na Blanensku včetně zámku v Rájci-Jestřebí. Ve čtvrtek ale jejich snaha dostala další ránu, Krajský soud v Brně totiž smetl jejich žalobu proti tomu, aby bylo uznáno jako neplatné přihlášení jejich otce, knížete Huga Salma, k německé národnosti.

Dědici Hugo Salma usilují i o navrácení zámku v Rájci-Jestřebí. Foto: Petr Kozelka, Právo
Dědičky rodu Salmů neuspěly s dalším pokusem dostat se k dědictví

Problém dědických nároků Marie Salm-Reifferscheidt-Raitzové a Idy Schoellerové tkví v tom, že se jejich otec v roce 1939 přihlásil k německé národnosti. Když po válce zažádal zpět o československé občanství, zemřel dříve, než příslušné úřady rozhodly. Od devadesátých let se dědičky snaží všemožnými způsoby dosáhnout toho, aby československé občanství bylo jejich otci zachováno a ony se tak mohly dostat k majetkům.

Naposledy zkusily dědičky jinou cestu a snažily se o to, aby úřady uznaly přihlášení k německé národnosti jejich otce jako neplatné. Jejich návrh nejprve odmítl Krajský úřad Jihomoravského kraje a poté i ministerstvo vnitra. S následnou žalobou pak neuspěly ani u soudu, senát v čele s Davidem Rausem jejich argumenty neuznal a žalobu zamítl.

Soud bude řešit i další žalobu

„Snažily se v žalobě vypíchnout jeden úkon, pokud by uspěly, byla by zachována kontinuita československého občanství,“ vysvětlil snahu dědiček zástupce ministerstva vnitra Petr Šťastný.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) navíc v uplynulých dnech zamítl obnovu řízení týkající se zachování československého státního občanství, proti čemuž dědičky podaly ve středu další žalobu, kterou se bude zabývat pražský městský soud.

S Němci prý nekolaboroval

Advokátka dědiček Alena Kinclová věří, že její klientky nakonec uspějí. Pomoci tomu má i nový dokument, který podle ní dokazuje, že starý kníže Salm s Němci nekolaboroval. Tvrdí to prý politický report německých úřadů pro protektora Reinharda Heydricha. „Kníže Salm v Rájci se po dlouhých jednáních a pod tlakem přihlásil k němectví, vnitřně je tomu však ještě vzdálen,“ píše se v zprávě.

„Jednání kvůli jeho přihlášení k němectví měla zatím nepotěšitelný průběh, kníže doposud neprokázal jakékoli porozumění pro vystupování a chování v duchu němectví. Absolutně negativní je také postoj kněžny,“ dodává zpráva pro Heydricha, kterou mělo Právo možnost prostudovat.

„Sami okupanti na něj nikdy nepohlíželi jako na Němce. Máme na to důkazy, a pokud žijeme v právním státě, tak by se tím měl někdo zabývat,“ dodala Kinclová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků