Hlavní obsah
Ministři při jednání kabinetu při cestě na výjezdní zasedání do Ústí nad Labem Foto: Úřad vlády ČR

Dalších čtyřicet let těžby. Limity na Dole Bílina padnou

Vláda se v pondělí na výjezdním zasedání v Ústeckém kraji jednomyslně shodla na možném prolomení limitů těžby hnědého uhlí na Dole Bílina. Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) rovněž rozhodl, že na Dole ČSA zůstávají limity v platnosti. Informoval o tom mluvčí Martin Ayrer.

Ministři při jednání kabinetu při cestě na výjezdní zasedání do Ústí nad Labem Foto: Úřad vlády ČR
Dalších čtyřicet let těžby. Limity na Dole Bílina padnou

Prolomení limitů na Dole Bílina umožní pokračování těžby až do roku 2055. Bez dalších dopadů na obce.

Naopak u lomu ČSA těžební limity zůstanou v platnosti. V opačném případě by prolomení limitů mělo za následek zbourání minimálně části obce Dolní Jiřetín.

Rozhodnutí počítá rovněž s tím, že těžba na Bílině se nepřiblíží na méně než 500 metrů k nejbližším obydlím, aby se dále nezhoršovala kvalita bydlení stávajících obyvatel.

„Jsem rád, že po letech, když byl problém těžebních limitů neustále odsouván, se této vládě podařilo udělat zásadní krok a zajistit uhlí pro české teplárenství,” uvedl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

„Byl to krok nesnadný, nicméně je bezpochyby krokem zodpovědným vzhledem k zájmu naší země a její energetické bezpečnosti v příštích desetiletích i zhruba k miliónu šesti stům tisícům českých domácností, které jsou závislé na centrálních zdrojích vytápění z hnědého uhlí. Zdražení tepla až o jednu třetinu by hrozilo v případě nutnosti převést uhelné teplárny na plyn,“ dodal ministr.

Schvalovat samotnou těžbu bude standardně ministerstvo životního prostředí a Český báňský úřad.

Lom ČSA patřící Severní energetické podnikatele Jana Dienstla by měl podle nynějšího rozhodnutí utlumovat těžbu. Budoucí vlády se však k otázce případného dalšího prolomení limitů budou moci vrátit.

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Důl Bílina spravují Severočeské doly, které patří polostátní společnosti ČEZ. Za limity se nachází zhruba 100 miliónů tun uhlí.

O stanovení limitů těžby rozhodla vláda v roce 1991.

Prolomení limitů odmítají ekologové i obyvatelé okolních obcí. Pro prolomení jsou horníci a těžaři. Alespoň dílčí prolomení prosazoval ministr průmyslu Mládek a opakovaně jej podpořil i prezident Miloš Zeman.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků