Hlavní obsah
Dvě složky antivirotika proti viru H1N1 Foto: Igor Šefr, Právo

Další vakcíny proti prasečí chřipce dorazí na začátku prosince

Po 4. prosinci by mělo do Česka dorazit dalších minimálně 90 000 vakcín proti prasečí chřipce. Na sjezdu České lékařské komory v Brně to v sobotu řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Toto množství by tak bylo zhruba stejné, jako je k dispozici nyní před první vlnou očkování, která má začít od pondělí.

Dvě složky antivirotika proti viru H1N1 Foto: Igor Šefr, Právo
Další vakcíny proti prasečí chřipce dorazí na začátku prosince

Ministerstvo zároveň v pondělí zveřejní právní stanovisko, podle kterého by v daných případech stát mohl převzít právní odpovědnost za nežádoucí účinky očkování, uvedla ministryně.

Nyní se po ČR rozváží asi 95 000 vakcín, které do země dorazily v úterý. "Předpokládám, že po 4. prosinci bude k dispozici minimálně stejný počet očkovacích látek jako v tuto chvíli," řekla Jurásková po svém vystoupení na sjezdu ČLK.

Z další vlny vakcín budou podle ní v první řadě očkováni chronicky nemocní, kteří budou očkováni v první vlně a u nichž je nutné dodržet dvoudávkové očkovací schéma. V další skupině budou další chronicky nemocní pacienti a zbytek zdravotníků, kteří se budou chtít nechat očkovat.

"Teprve poté, jestli nějaké vakcíny zbudou, i z té druhé dávky budou očkovány osoby důležité pro chod státu," uvedla.

Někteří lékaři na sjezdu vyjádřili obavy o to, zda stát, který vakcíny nakoupil, převezme odpovědnost za případné negativní vedlejší účinky vakcíny na očkované osoby. Ministerstvo podle své šéfky v pondělí na webu zveřejní stanovisko právníků, podle kterých existuje cesta, jak a ve kterých případech stát odpovědnost převezme.

Podle Juráskové stát nakoupil vakcínu a nese za ni zodpovědnost vyplývající i ze smlouvy s farmaceutickou firmou, od níž ji koupil. "Lze najít právní cestu, jak odpovědnost na stát vrátit zpět ve chvíli, kdy se ukáže, že vakcína má vedlejší účinky, ze kterých plyne některá náhrada," uvedla.

Podle ní se ale vakcína zatím chová stejně jako každá jiná očkovací látka. "Výskyt vedlejších účinků nepřevyšuje ani závažnost ani počet jako u ostatních očkování, takže se není čeho bát," míní Jurásková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků