Hlavní obsah

Další pacientka s podezřením na SARS leží v Příbrami

Od úterního večera je preventivně na infekčním oddělení nemocnice v Příbrami hospitalizovaná Vietnamka, která přišla do styku s cizím státním příslušníkem, u něhož je vážné podezření na smrtící zápal plic SARS, který se šíří z jihovýchodní Asie. V ČR bylo kvůli podezření na SARS sledováno zatím sedm lidí - tři v Praze a čtyři v Brně.

Další pacientka s podezřením na SARS leží v Příbrami

Po propuštění jednoho muže z pražské nemocnice Bulovka a jednoho pacienta z brněnské nemocnice zůstává na pozorování šest lidí. "Vietnamka bydlí v ČR. Letěla z jihovýchodní Asie do Paříže a při cestě seděla v letadle blízko pacienta, který onemocněl smrtícím zápalem plic," informoval Právo hlavní hygienik republiky Michael Vít.

Nařízení WHO jsou nekompromisní

"Francouzská strana nám sdělila, že tato paní je v ČR. Za pomocí policie se nám ji podařilo ve velmi krátké době vyhledat a hospitalizovat na infekčním oddělení v Příbrami," řekl Vít. Dodal, že pasažérka nemá žádné příznaky onemocnění, ale protože Světová zdravotnická organizace (WHO) nařídila, aby ten, kdo letěl v letadle a byl ve vzdálenosti do dvou metrů od nakaženého měl zpřísněný zdravotní dozor po dobu přibližně deseti dnů," řekl Vít.

Na dotaz jak se jí podařilo dohledat uvedl, že "kolega z Francie mi v hlášení dokonce dal její adresu i mobilní telefonní číslo a zapojila se do toho i francouzská letecká společnost, hygienická stanice a policie. Žena přijala hospitalizaci bez problémů," řekl Vít.

Stoupá počet mrtvých v Číně

Světová zdravotnická organizace dosud eviduje 487 případů a 17 mrtvých, mimo Čínu, která počet nakažených ve středu zvýšila na 792. Nemoci v Číně přitom podlehlo už 34 lidí. Oznámily to ve středu čínské úřady. Je to nejvyšší počet úmrtí ohlášený z jedné země.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků