Hlavní obsah
Špičky sociální demokracie na tiskové konferenci Foto: Petr Hloušek, Právo

CVVM: ČSSD zvyšuje náskok před ODS

Sociální demokraté zvýšili v listopadu podle volebního modelu agentury CVVM náskok před svými rivaly. ČSSD by získala 34,5 procenta, přičemž občanští demokraté ODS jen 26,5 procenta. Na třetím místě by se s 12 procenty umístila TOP 09, která opět předběhla o procentní bod komunisty. Do Sněmovny by se probojovali ještě lidovci, kteří by dosáhli kýžené pětiprocentní hranice pro vstup do dolní komory.

Špičky sociální demokracie na tiskové konferenci Foto: Petr Hloušek, Právo
CVVM: ČSSD zvyšuje náskok před ODS

Do Sněmovny by se nedostali zelení, kterým by chyběl k úspěchu procentní bod. Na paty jim šlape neparlamentní strana Věci veřejné, kterou podporuje 3,5 procenta respondentů.

Socialisté během měsíce posílili o 2,5 procentního bodu, zatímco občanští demokraté jen o půl procentního bodu. Rozdíl mezi nimi tak činí osm procentních bodů, přitom ještě na počátku září jim průzkum CVVM přisoudil remízu.

 Vývoj volebního modelu podle společnosti CVVM (v procentech)
Strana Září/aZáří/bŘíjenListopad
ČSSD29,5323234,5
ODS29,528,52626,5
TOP 0913121412
KSČM15,512,51511
KDU-ČSL5,565,55
Strana zelených4,5344

První výraznější ztrátu zaznamenala TOP 09, která od října přišla o dvouprocentní podporu. O čtyři procentní body se však propadli komunisté, kteří se tak opět ocitli za konzervativci.

Lidovci v poslední době mírně ztrácí, ale v blízkosti pětiprocentní hranice se pohybují dlouhodobě, během posledního volebního období pod ni zatím nespadli.

Vláda s komunisty nebo ODS?

Při přepočtu na mandáty s ohledem na výsledky voleb před třemi lety by sociální demokracie získala 80 mandátů, občanští demokraté 62, TOP 09 by měla v parlamentu 27 poslanců, komunisté 25 a lidovci šest.

Levicová vláda socialistů a komunistů by tak měla podporu křehké většiny 105 poslanců. O něco málo silnější mandát by měla vláda ČSSD a TOP 09 se 107 hlasy. Nejsilnější pozici by ovšem získala velká koalice, která by se 142 křesly měla i pohodlnou ústavní většinu.  

Při takovém rozložení sil by nejvíce utrpěli lidovci, jejichž koaliční potenciál se výrazně propadl. Se svými šesti hlasy by neměli v důležitých tématech téměř žádný vliv. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků