Hlavní obsah

ČSSD razantně odmítla podpořit trojkoalici

ČSSD na svém Ústředním výkonném výboru (ÚVV) v sobotu rozhodla, že v žádném případě nepodpoří vznik trojkoaliční vlády pravého středu. Vyzvala také poslance Michala Pohanku a Miloše Melčáka, aby se vrátili do poslaneckého klubu a respektovali závazná usnesení klubu.

ČSSD razantně odmítla podpořit trojkoalici

"Nepřipadá v úvahu, abychom podpořili vznik trojkoaliční vlády pravého středu občanských a křesťanských demokratů a zelených," řekl po jednání předseda ČSSD Jiří Paroubek. Místopředseda strany Bohuslav Sobotka doplnil, že členové ÚVV hlasovali jednomyslně.

Zejména o Melčákovi se dosud - a to i na základě jeho výroků v tisku - spekuluje jako o poslanci, který by mohl podpořit trojkoalici a tím ji pomoci zajistit parlamentní důvěru. Podle dnešního vyjádření představitelů ČSSD se ale Melčák nechystá pravicovou vládu podpořit.

Podle šéfa poslaneckého klubu Michala Haška Melčák na jednání ÚVV prohlásil, že on nebude trojským koněm Marka Dalíka (tajemníka předsedy ODS a premiéra Mirka Topolánka).

ODS začala vyjednávat o vládě s KDU-ČSL a zelenými poté, co vedení nejsilnější strany ve středu odmítlo dohodu o koalici s ČSSD a lidovci. Občanští demokraté to zdůvodnili nedůvěrou vůči sociálním demokratům a jejich neúměrnými personálními požadavky. [celá zpráva]

ČSSD by za nejlepší řešení současné situace považovala nepolitický kabinet v čele s nepolitickým premiérem, do něhož by všechny strany vyslaly své odborníky. Na jeho formování by se měl podílet i prezident. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka by takové uspořádání trvalo do chvíle, než se strany dohodnou na politické vládě. [celá zpráva]

Špičky ČSSD by přijaly i návrat ODS k dohodě o trojkoaliční vládě se sociálními demokraty a lidovci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků