Hlavní obsah
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka Foto: Jan Handrejch, Právo

ČSSD bere zpátečku, Zemanovy příznivce neplánuje vyhánět

ČSSD v pátek vzala zpátečku v tažení proti příznivcům prezidentského kandidáta Miloše Zemana ve svých řadách. Lídr strany Bohuslav Sobotka nehodlá na pátečním jednání předsednictva sociální demokracie navrhovat, aby Zemanovi podporovatelé opustili řady oranžových.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka Foto: Jan Handrejch, Právo
ČSSD bere zpátečku, Zemanovy příznivce neplánuje vyhánět

Místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek ve čtvrtek vyzval Zemanovy příznivce, mezi kterými je i jeho kolegyně z vedení strany Marie Benešová, aby opustili řady oranžových. Rázná slova ale nenašla odezvu mezi jeho kolegy. Ačkoliv se o tom uvažovalo, sociální demokracie se nyní nechystá oficiálně na jednání svého předsednictva vyzývat zemanovce k odchodu.

„Nemyslím, že bychom přijímali v tomto směru jakékoliv usnesení,“ řekl v pátek Právu Sobotka. Personální otázky podle něj bude řešit až sjezd ČSSD, který se uskuteční příští rok v březnu, tedy krátce po přímé volbě prezidenta. Sobotka zdůraznil, že nebude navrhovat personální opatření. Zároveň poznamenal, že nechce opakovat postupy z éry, kdy Zeman předsedal ČSSD. Poukázal, že v té době se řešilo například vyloučení Jiřího Paroubka.

Stejný názor zastává předseda poslanců sociální demokracie Jeroným Tejc. „Jsem přesvědčen, že není na místě přijímat v tomto směru nějaká usnesení,“ sdělil Novinkám. A poznamenal, že vše je otázkou páteční diskuse na předsednictvu jeho strany.

Benešová a senátor Jaroslav Palas, který také podporuje Zemana, Zaorálkovy výzvy k odchodu tvrdě odmítli. Oba poznamenali, že z ČSSD by už dávno měl odejít sám Zaorálek, proto, že v roce 2003 navzdory oficiálnímu stanovisku své strany nevolil právě Zemana a umožnil tak vítězství pravicového kandidáta Václava Klause.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků