Hlavní obsah
Velvyslanec Čínské lidové republiky Čang Ťien-min Foto: Petr Horník, Právo

Čína žádá Česko o humanitární pomoc. Máme jen pro sebe, říká správa rezerv

Čínský velvyslanec v ČR Čang Ťien-min požádal podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové v pátek Česko kvůli nákaze novým koronavirem o humanitární pomoc. Česko podle ní posoudí, jestli má nějaké prostředky osobní ochrany, které může poskytnout.

Velvyslanec Čínské lidové republiky Čang Ťien-min Foto: Petr Horník, Právo
Čína žádá Česko o humanitární pomoc. Máme jen pro sebe, říká správa rezerv

"Pan velvyslanec nás chtěl ujistit o krocích Číny, které činí ke zvládnutí epidemie koronaviru. Poděkoval nám za péči o čínské občany, kteří se tu objevili," řekla Gottvaldová.

Velvyslanec podle ní požádal o zvážení humanitární pomoci. Podobný požadavek vznesla Čína i na Evropskou unii jako celek. "V současné době probíhají jednání, zda máme k dispozici prostředky, které můžeme poskytnout," dodala.

Zásoby máme, ale jen pro sebe

Správa státních hmotných rezerv ve středu informovala o tom, že má připraveny tisíce roušek, rukavic, ochranných oděvů a brýlí a desítky izolačních bioboxů pro případ epidemie. Může je uvolnit, nouzové zásoby jsou ale primárně určené pro ČR, řekl předseda správy Pavel Švagr.

Roušky slouží k tomu, aby zabránily mikroorganismům dostat se zevnitř ven, k ochraně před nákazou slouží respirátory. Lidé vykoupili obě varianty. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) v pátek uvedl, že distributoři dodají v dalších týdnech na trh 200 tisíc roušek. Čeští výrobci ochranných pomůcek navyšují kvůli riziku koronaviru výrobu.

Třebíč pomůže Chu-peji

O roušky, rukavice a zdravotnický materiál požádalo před několika dny i město I-čchang z provincie Chu-pej své partnerské město Třebíč.

Z Třebíče chtějí svému partnerskému městu poslat materiální pomoc za 50 000 korun, dalších 50 000 přidá kraj Vysočina a zapojit se může i veřejnost. Za 100 000 korun podle něj lze nakoupit zhruba 100 000 roušek, 150 jednorázových lékařských plášťů, několik kilometrů dezinfikovaných přehozů na lůžka, stovky latexových rukavic či 5000 návleků na boty.

Počet nakažených novým koronavirem podle posledních zpráv ve světě vzrostl na více než 9900. Nejvíce nemocných, přes 9800, hlásí Čína, kde se koronavirus rozšířil už do všech regionů a provincií. Koronavirus si dosud vyžádal 213 obětí, všechny pocházely z Číny. Z evropských zemí je nemoc v Německu, Francii, Británii, Itálii, Finsku, Švédsku a Rusku. V Česku bylo testováno 34 osob, jejich výsledky byly negativní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků