Hlavní obsah
Počty onemocnění chřipkou stouply od minulého týdne o 67 procent. (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz

Chřipková epidemie začala, počty nemocných dále rostou

Na základě nárůstu počtu respiračních onemocnění a chřipky epidemiologové v pondělí oznámili, že letošní chřipková epidemie začala. Do minulého týdne lékaři zaznamenali 33 onemocnění s vážným průběhem a čtyři úmrtí pacientů, sdělil vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

Počty onemocnění chřipkou stouply od minulého týdne o 67 procent. (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz
Chřipková epidemie začala, počty nemocných dále rostou

Na 100 000 obyvatel epidemiologové zaznamenali 1317 případů akutních respiračních onemocnění, což je o 10,5 procenta více než v předchozím týdnu.

„Podle očekávání počty nemocných stoupají, jak v kategorii akutních respiračních onemocnění (ARI), tak i chřipky a chřipce podobných onemocnění (ILI),” řekl Kynčl.

V nejvíc zasaženém Zlínském kraji je nárůst o 22 procent, to je přes 1500 případů na 100 tisíc obyvatel.

„Dramatické rozdíly mezi kraji ale nejsou, počty se od sebe málo liší, o pár stovek, nárůst je relativně proporční," poznamenal statistik.

Lokální charakter epidemie

Počty onemocnění chřipkou stouply od minulého týdne o 67 procent, v předchozím týdnu byl nárůst 80 procent. Je to podle Kynčla typické, výskyt chřipky je citlivějším indikátorem začátku epidemie. Její nárůst vždy nárůstu akutních respiračních infekcí předchází.

„Druhý týden po sobě to takto významně stoupá, hovoříme o rozvoji chřipkové epidemie, stále spíše lokálního charakteru,” shrnul Kynčl.

Onemocnění působí několik chřipkových virů, nejčastěji a/H1N1, vedle něj i chřipka B a A/H3N2. „Všechny tyto kmeny jsou v letošní vakcíně, takže ten, kdo byl očkován, by měl být chráněn,” dodal.

Anketa
Nechali jste se očkovat proti chřipce?
Ano
20.6 %
Ne
79.4 %
Celkem hlasovalo 2109 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků