Hlavní obsah

Chřipková epidemie začala na Plzeňsku a Karlovarsku

Chřipková epidemie už vypukla na Plzeňsku a Karlovarsku, kde je více než 2000 nemocných na 100 000 obyvatel. Právě tento počet nemocných se bere za epidemiologickou hranici.

Chřipková epidemie začala na Plzeňsku a Karlovarsku

„Největší nárůst za uplynulý týden v počtu nemocných, a to 20 procent, jsme zaznamenali na Olomoucku, kde je 1700 nemocných na 100 000 obyvatel,“ sdělil Právu v pátek hlavní hygienik Michael Vít.

V celé ČR je 1581 nemocných na 100 000 obyvatel, a to je nárůst oproti minulému týdnu zhruba o pět procent. Vít uvedl, že v jiných státech Evropy už je plošná chřipková epidemie. Například ve Francii, Španělsku. Lokální je v Maďarsku a v Německu.

Chřipku nelze podceňovat. Má prudký nástup, postiženého bolí svaly, klouby, má vysokou horečku a musí do postele. Neléčená chřipka může přinést vážné komplikace v podobě zápalu plic.

V ČR řádí chřipkový virus A (H1N1), který v roce 1918 způsobil tzv. španělskou chřipku, na kterou v celém světě zemřelo až 40 miliónů lidí. „Virus už zdaleka není tak agresivní a navíc proti němu chrání vakcina, kterou jsme letos očkovali,“ říká Vít.

Chřipka

Chřipka je nakažlivá nemoc způsobená RNA virem z rodiny Orthomyxoviridae.

Existují tři základní typy chřipkových virů:
A - napadá ptáky a savce
B - lidi
C - lidi a prasata

Typ A má schopnost vysoké mutageny a rekombinace. Typy B a C mají méně mutací a člověk s neoslabeným imunitním systémem jimi onemocní jedenkrát za život.

Chřipkové viry typu A mohou být dál klasifikovány podle virových kapsidových proteinů - hemaglutinin (zkratka HA nebo H) a neuraminidáze (zkratka NA nebo N), které jsou základní pro životní cyklus viru. 15 podtypů H a 9 podtypů N bylo identifikováno pro chřipkový vir typu A. Jen 1 podtyp H a 1 podtyp N byly identifikovány pro chřipkový vir typu B. V současnosti jsou nejrozšířenější antigenové varianty chřipkového viru typu A variace H1N1 a H3N2.

Nejznámější epidemie a pandemie:
1889-90 – Ruská chřipka (typ H2N2), asi 1 milion mrtvých
1918-20 – Španělská chřipka (typ H1N1), 500 milionů nemocných, 50 až 100 milionů zemřelých (pandemie)
1957-58 – Asijská chřipka (typ H2N2), 1 milion až 1,5 milionu zemřelých (epidemie)
1968-69 – Hongkongská chřipka (typ H3N2), 3/4 milionu až 1 milion zemřelých (epidemie)

Chřipka se léčí analgetiky a dostatkem tekutin. Vysoké horečky by měly zhruba do tří dnů ustoupit, ale pacient musí být na své zdraví opatrný nejméně čtrnáct dní.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků