Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: ceskaposta.cz, scitani.cz, koláž: Ondřej Kořínek

Chřipková epidemie do dvou týdnů ustoupí

Do dvou týdnů by chřipková epidemie, která je v České republice v těchto dnech na vrcholu, měla začít ustupovat. Novinářům to řekl ve čtvrtek Michael Vít, hlavní hygienik republiky. Uvedl, že letos je chřipková epidemie nejsilnější za poslední tři roky.

Ilustrační foto Foto: ceskaposta.cz, scitani.cz, koláž: Ondřej Kořínek
Chřipková epidemie do dvou týdnů ustoupí

Jestliže v minulosti byl vrchol epidemie zhruba 2000 nemocných na 100 000 obyvatel v jednom týdnu, letos je to již 3260 nemocných na 100 000 obyvatel v jednom týdnu.

"Procento komplikací, většinou zápalu plic, je zhruba jednoprocentní k počtu nemocných a na chřipku letos v ČR nikdo nezemřel," řekl Vít. Dodal, že tento a příští týden se nejvyšší výskyt onemocnění očekává v Praze a Středočeském kraji.

"V uplynulém týdnu v Praze přibylo 40 % nemocných ve srovnání s předminulým týdnem. Praha má nyní 2775 nemocných na 100 000 obyvatel," řekl Vít. Nejvíce nemocných je v Jihomoravském kraji a ve Zlínském kraji, kde počty překračují 4000 nemocných na 100 000 obyvatel. Naopak na severní Moravě, kde epidemie vypukla, už je na ústupu.

Hongkongský virus zjištěn nebyl

Vít potvrdil, že v České republice nebyl zjištěn hongkongský virus a ujistil, že není přenosný vzduchem. "Šlo o přenos z kuřat na místní populaci a tři lidé na tento virus v Číně zemřeli," řekl Vít. Zdůraznil, že Státní veterinární správa zakázala dovoz drůbeže a vajec i z Nizozemska, kde se objevil virus kuřecí chřipky. "Podle zjištění odborníků není přenosný na lidi a nemusíme se ho tedy obávat," řekl Vít.

Aromatické látky v Coca-cole

K případu, kdy německý občan si v českém pohraničí koupil láhev Coca-coly a měl dýchací problémy, dodal, že laboratorně byly zjištěny aromatické látky, které by tam být neměly. "Výrobce musí udělat opatření, aby k náhodným kontaminacím nedocházelo," informoval Vít.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků