Hlavní obsah

Čeští vojáci v zahraničí volit nebudou, není to bezpečné

Čeští vojáci sloužící v zahraničních misích v Afghánistánu a Iráku se voleb do Sněmovny nezúčastní. Na cestě do Bagdádu, Basry či Kábulu by se totiž vystavovali bezpečnostním rizikům, která oběma stočlenným kontingentům v muslimských zemích hrozí. Vojákům v Kosovu a Bosně a Hercegovině armáda účast ve volbách umožní.

Čeští vojáci v zahraničí volit nebudou, není to bezpečné

Příslušníci české armády sloužící v Afghánistánu a v Iráku se budou letos muset vzdát svého volebního práva. Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové jsou bezpečnostní rizika spojená s jejich dopravou na místní zastupitelské úřady příliš vysoká.

Vojáci, kteří dohlížejí na pořádek v Kosovu a Bosně a Hercegovině, jsou v lepší situaci. Během volebního víkendu pro ně armáda zajistí autobusy, které je dopraví na české zastupitelské úřady do Bělehradu a Sarajeva. Ze zhruba 500 vojáků z mise NATO v Kosovu a 65 příslušníků mise Evropské unie v bosenské Tuzle se do voličských seznamů nechala zaregistrovat více než polovina.

Například v Bosně se až na pět výjimek přihlásili všichni vojáci. "Do Sarajeva nás odveze autobus půjčený od finských kolegů ze základny," řekl velitel mise Pavel Jelínek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků