Hlavní obsah
Patrola českých vojáků v Kosovu Foto: Petr Hloušek, Právo

Čeští vojáci se z Kosova stáhnou příští rok

Za rok nebude v Kosovu zřejmě jediný český voják. S úplným stažením českého kontingentu počítá ministr obrany Alexandr Vondra, který v pondělí navštívil tamní základnu Šajkovac.

Patrola českých vojáků v Kosovu Foto: Petr Hloušek, Právo
Čeští vojáci se z Kosova stáhnou příští rok

"Pokud se situace bude vyvíjet dále jako nyní, předpokládám, že konec mise může nastat příští rok v létě," uvedl Vondra.

Český ministr obrany se na základně setkal i se slovenskou premiérkou Ivetou Radičovou. Také ona přijela do Kosova oznámit úplné stažení slovenských vojáků. Ti se začnou stahovat s koncem září.

Podle Radičové nesouvisí odchod slovenských vojáků s tím, že Slovensko  ještě neuznalo nezávislou existenci Kosova. "Smlouva o tom, kdy se slovenské jednotky stáhnou, vznikla ještě před tím, nevznikla otázka uznání či neuznání samostatného Kosova," připomněla Radičová.

Názor Slovenska na neuznání Kosova podle Radičové nemusí být neměnný. Pokud se zlepší vztahy mezi Prištinou a Bělehradem, můžeme o uznáná Kosova uvažovat, řekla slovenská premiérka.

Na základně Šajkovac by mělo do příštího roku zůstat 90 českých vojáků, zbývající se vrátí do vlasti během října.

Armáda již dříve avizovala, že naopak hodlá posílit kontingent v Afghánistánu, kde bude namísto dosavadních 500 působit 720 vojáků, včetně elitních specialistů z 601. skupiny z Prostějova.

Česká armáda udržoval kontingent v Kosovu již jedenáctým rokem a na misích se vystřídalo přibližně 8000 vojáků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků