Hlavní obsah

Česko pozastavilo vydávání pracovních víz v pěti zemích

Česká republika se s ohledem na hospodářskou krizi rozhodla dočasně pozastavit vydávání pracovních a podnikatelských víz v pěti zemích. Jedná se o Moldavsko, Mongolsko, Thajsko, Ukrajinu a Vietnam. Opatření by podle mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Opletalové mělo trvat minimálně několik týdnů.

Česko pozastavilo vydávání pracovních víz v pěti zemích

"V praxi to znamená, že se minimálně na následující týdny ve výše vyjmenovaných zemích pozastavuje objednávání na schůzky i vlastní nabírání žádostí o zmíněné typy víz," sdělila Opletalová.

Postup si prý vyžádalo ministerstvo vnitra, podle kterého do země řada cizinců přijížděla, aniž by zde měli zajištěnou práci, případně o ní po příjezdu přišli.

Cizinci, kteří v ČR legálně pobývají, mohou od února využít program, v němž jim český stát přispěje na cestu do vlasti. Zaplatí za ně letenku a dá jim příspěvek 500 eur.

Opletalová dodala, že generální konzulát v ukrajinském Lvově nepřijímá kvůli rekonstrukci zatím žádné žádosti o vízum a o udělení povolení k dlouhodobému a trvalému pobytu. Konzulární služby pro české občany ve Lvově fungují dál.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků