Hlavní obsah
Premiér a šéf ANO Andrej Babiš s ministrem vnitra a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem Foto: Petr Horník, Právo

Česko pošle Turecku 300 milionů na zvládání uprchlické krize

Česká republika pošle v letech 2019 až 2023 v rámci evropské pomoci s řešením migrační krize Turecku v přepočtu zhruba 300 milionů korun. Na svém úterním zasedání o tom rozhodl kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO). Celkem Ankara dostane od EU za toto období tři miliardy eur (asi 78 miliard korun).

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš s ministrem vnitra a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem Foto: Petr Horník, Právo
Česko pošle Turecku 300 milionů na zvládání uprchlické krize

Evropská unie se v roce 2016 dohodla s Tureckem na poskytnutí finanční podpory výměnou za to, že Ankara zastaví příliv migrantů přes řecké ostrovy do Evropy. Ankara tímto způsobem získala tři miliardy eur, Česko na pomoc přispělo 20,38 milionu eur (530 milionů korun). Letos v červnu se státy osmadvacítky dohodly na dalších třech miliardách eur pro Turecko, třetinu z toho by měly zaplatit členské státy.

Česko by podle rozhodnutí, o kterém informoval tiskový odbor vlády, mělo zaplatit 11,38 milionu eur (296 milionů korun). Částku bude splácet postupně. V příštím roce by z českého rozpočtu mělo odejít 2,57 milionu eur (67 milionů korun), v roce 2020 to má být 3,34 milionu eur (87 milionů korun). V dalších letech budou splátky nižší.

V Turecku jsou miliony uprchlíků

Poskytnutí pomoci pro Turecko EU podmínila tím, že Ankara bude dodržovat závazky dohodnuté ve smlouvě. Mezi ně patří mimo jiné zpětné přijímání migrantů z evropského území nebo zajištění dostatečných podmínek v uprchlických táborech na území Turecka.

„Výplata peněz Turecku je vázána na přísné kontroly prováděných opatření, jejichž cílem je zastavení ilegální migrace a řízení migrace legální,” uvedla vláda v tiskové zprávě.

Turecko přijalo zhruba 3,6 milionu syrských uprchlíků, tedy nejvíce ze všech zemí světa. V minulosti migranti z Turecka pokračovali v člunech na řecké ostrovy a hledali azyl v EU. Migrační tlak se podařilo snížit až uzavřením dohody mezi Unií a Ankarou o vracení uprchlíků.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků