Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Darrin Zammit Lupi, Reuters

Česko pošle na řešení migrace v Libyi 225 miliónů

Česká vláda pošle zhruba 225 miliónů korun do fondu Evropské unie pro Afriku. Z fondu se platí projekty, které mají zabránit migrační krizi a pomáhat při ní. Český dar by měl pomáhat v Libyi. Menšinový kabinet bez důvěry ve středu o darování peněz rozhodoval na podnět ministra vnitra Lubomíra Metnara. „Je to silný signál solidarity při řešení migrační otázky,“ řekl Metnar novinářům po jednání kabinetu.

Ilustrační foto Foto: Darrin Zammit Lupi, Reuters
Česko pošle na řešení migrace v Libyi 225 miliónů

Svěřenský fond pro Afriku byl ustanoven v roce 2015 při summitu na Maltě, kde se kvůli migrační krizi setkali lídři evropských a afrických států. Ve fondu by mělo být 1,8 miliardy eur (45,8 miliardy korun) na řešení krizí v Africe a na podporu stability v oblasti.

Na konci loňského roku se před začátkem unijního summitu v Bruselu sešli premiéři zemí visegrádské čtyřky (V4), kteří se s italským premiérem Paolem Gentilonim a předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem dohodli na tom, že do fondu přispějí 35 milióny eur (zhruba 900 miliónů korun). Peníze mají jít na posílení ochrany libyjských hranic, každá země přispěje čtvrtinou celkové částky.

Peníze by měly na místo určení odejít do konce února. Česko už dříve přispělo do fondu více než 1,6 miliónu eur (přes 42 miliónů korun).

Český kabinet už loni schválil příspěvek 25 miliónů korun na činnost libyjské pobřežní a námořní stráže. Ve spolupráci s Itálií byl také spuštěn projekt, který se zaměřuje na zlepšení situace lidí v Pobřeží slonoviny. Český příspěvek zhruba 26 miliónů korun poputuje na zlepšení zdravotní péče či k usnadnění návratu uprchlíků zpět do této země.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků