Hlavní obsah

Česko opět zvyšuje bezpečnostní opatření

Bezpečnostní opatření v Česku se po sobotním útoku teroristů v Egyptě opět zvýší. Vycvičí se více psů schopných hledat výbušniny, bude více policistů v letadlech. Více se budou využívat kamery ve městech. Přeprava výbušnin bude více sledována. Prohlásil to v pondělí po jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra František Bublan.

Česko opět zvyšuje bezpečnostní opatření

Podle něj svou aktivitu zvýší zpravodajské služby. "Policie ČR také zvýší své úsilí. Bude se jednat například o dohled u přepravy nebezpečných látek a výbušnin. Policisté také budou cestovat v některých vybraných leteckých spojích, o jaké se jedná ale nebudu komentovat. Budeme více využívat kamerového systému, navýšíme počet psů vycvičených pro vyhledávání a odhalování výbušnin," prohlásil Bublan.

Policie tak bude sledovat aktuální dění v ulicích přes kamerové systémy strážníků, nebude dění jen zpětně vyhodnocovat.

Podle jeho slov začne ministerstvo vnitra také spolupracovat s ministerstvem zahraničí v oblasti vízové politiky. Bude se jednat o občany z vytipovaných rizikových zemí, tedy ze zemí, kde mohou mít teroristé své základny.

Ještě v neděli přitom Bublan tvrdil, že bezpečnostní opatření se v Česku zvyšovat nebudou. [celá zpráva]

Bublan předpokládá, že plánované cvičení simulující likvidaci následků teroristického útoku se bude konat v polovině září.

Paroubek: riziko nelze vyloučit

Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) se kvůli zasedání krizového štábu vrátil z dovolené. "Terorismus není zrovna můj obor, ale vyslechli jsme materiál o situaci ve světě," řekl premiér.

"Přednedávnem se objevilo v médiích, že jsme byli informováni od bezpečnostních služeb, že u nás nehrozí riziko. Byl to ale špatný výklad. Podle informací bezpečnostních služeb nám sice bezprostřední riziko nehrozí, ale ČR z rizika vyloučena není," dodal premiér.

Na dotaz, zda by doporučil českým turistům raději zůstat doma než jezdit na dovolenou do zahraničí, Paroubek odvětil: "Rozhodně nechci lidem dávat doporučení, to snad ne. Každý by měl vědět, jestli chce zůstat na chalupě nebo někam letět. I na chalupě se mu může něco stát. Například spadnout ze štaflí."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků