Hlavní obsah
Oldřich Bubeníček odpovídá po krajských volbách novinářům. Foto: ČTK

Česko má prvního komunistického hejtmana

Vítězná KSČM se v Ústeckém kraji shodla na krajské vládě s ČSSD, z dohody obou stran vyplývá, že komunisté budou mít prvního hejtmana v Česku. Stát by se jím měl krajský předseda a lídr strany Oldřich Bubeníček.

Oldřich Bubeníček odpovídá po krajských volbách novinářům. Foto: ČTK
Česko má prvního komunistického hejtmana

Dohoda zní tak, že KSČM bude mít v jedenáctičlenné radě šest míst, ČSSD pět, řekl ve čtvrtek odpoledne novinářům Bubeníček. Dva náměstci budou každý z jedné strany. „Jestli mě ještě někdo neshodí, tak hejtmanem pravděpodobně budu,“ řekl Právu po jednání Bubeníček.

V zastupitelstvu mají komunisté 20 z 55 mandátů, sociální demokraté 13, utvoří tedy pohodlnou většinu.

Koaliční dohoda mezi KSČM a ČSSD se má podepsat v příštím týdnu, ustavující zasedání zastupitelstva je naplánováno na 20. listopadu. Nynější shodu podle Bubeníčka ještě před podepsáním smlouvy mají posvětit krajské výbory obou stran.

O náměstcích si strany rozhodnou samy

K definitivnímu potvrzení spolupráce zbývá vyřešit konkrétní jména, o nichž si už ale budou rozhodovat strany samy. Komunisté původně požadovali, aby ČSSD vyvodila určitou sebereflexi a nenominovala nikoho z dosavadního krajského vedení.

"Dojednali jsme koaliční dohodu, posledním krokem bude projednání ve stranických orgánech. Předpokládáme, že pak nebude nic bránit jejímu podpisu," řekl Bubeníček novinářům po odpoledním jednání. Vzápětí potvrdil informace, které už minulý týden prosakovaly ze zákulisí. "Poměr v radě je šest ku pěti a z každé strany jeden náměstek. Není to zatím obsazeno jmény, záleží na stranách, jak si ty posty v koaliční smlouvě obsadí," dodal.

Vaňková stále ve hře

Ve vedení KSČM se zprvu objevovaly dva názorové proudy, jeden z nich chtěl levicovou koalici s ČSSD, druhý zase preferoval regionální hnutí Severočeši.cz a ve hře byla i vzájemná trojkoalice. Nakonec vyhrála první varianta, Bubeníček po ČSSD chtěl původně "určitou sebereflexi", teď už ale koaličnímu partnerovi do obsazení mluvit nechce.

"Po volbách jsou všechny tváře nové," glosoval to Bubeníček a podobnou formulaci zopakoval ještě několikrát. "Obě strany se zavazují, že dodají kvalitní lidi, každá strana si za ně ručí," dodal nakonec. Jako ústupek to prý ale nevnímá.

Ve hře o náměstkovský post tak zůstává i dosavadní hejtmanka Jana Vaňhová. V rozhovoru s novináři odmítla vyloučit, že by se postu dopředu vzdala. "Chci nechat tu volnost klubu, aby nebyl ničím ovlivněn. Hlavní krédo je, aby byli ve vedení kraje odborníci," řekla Vaňhová.

Naopak její dosavadní náměstek a krajský šéf ČSSD Arno Fišera řekl, že o post náměstka usilovat nebude. "Já o tu pozici určitě neusiluju, sebe můžu vyloučit. Kdyby nabídka přišla, asi bych ji stejně odmítl," řekl. Dohody si prý velmi cení. "Naše pozice je myslím velmi slušně vyjednaná, po volebním výsledku je to asi velmi solidní," dodal Fišera.

Podle informací ČTK jsou v ČSSD také dva názorové proudy - jeden by rád v náměstkovském křesle viděl Vaňhovou, podle zástupců druhého tábora se uvažuje i o dosavadním radním Martinu Klikovi.

Komunisté volby v Ústeckém kraji vyhráli a mají 20 z 55 mandátů, druhá ČSSD jich má 13. Severočeši.cz mají devět zastupitelů, ODS sedm a Hnutí PRO kraj šest.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků