Hlavní obsah
 

Česko ještě zasype sníh. Hrozí i bílá tma

V poslední zimní sezoně jsme se žádné významnější sněhové nadílky nedočkali, zato teď, v polovině posledního jarního měsíce, by se hlavně na horách měli připravit na kalamitu. Po víkendovém oteplení totiž dorazí do Česká výrazná studená fronta, která přinese citelný závan zimy.

 
Česko ještě zasype sníh. Hrozí i bílá tma

„V pondělí bude přes naše území přecházet výrazná studená fronta, která přinese výrazné srážky a ochlazení,“ řekla Novinkám Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress. Upozornila, že srážky budou na mnoha místech sněhové, a to i ve středních polohách.

„Na západě by mělo sněžit od výšky 400 metrů. Na zbytku území budou srážky sněhové od 600 metrů. Napadne mokrý sníh, který se dlouho neudrží,“ uvedla Honsová. V Karlovarském kraji při hodně vydatných srážkách a silném větru podle ní není vyloučena ani tzv. bílá tma, tedy jev, při kterém se v hustém sněžení sníží viditelnost na minimum.

Trvalejší sněhová pokrývka ale připadne na horách. „Tam by se měl sníh udržet a skutečně tam napadne 20 až 25 centimetrů nového sněhu,“ uvedla Honsová. „Pod tíhou mokrého sněhu tam může docházet k lámání stromů,“ upozornila meteoroložka.

¨

Pondělní přechod fronty bude zajímavý z hlediska teplot. Ačkoliv se předpověď může ještě upřesňovat, je už teď zřejmé, že teploty se budou výrazně lišit. Zatímco na západě vystoupí nejvýše na 6 stupňů, na jižní Moravě se mohou ještě držet kolem 20 stupňů. Po sněhové nadílce se ale ochladí na většině území a následující dny přinesou další mrazivá rána.

Sněhovou kalamitu podobnou té, která zřejmě nyní postihne horské oblasti, zažila v této roční době Praha 11. května roku 1978, připomněla Honsová. „O den později nasněžilo i v Brně. Je to v dějinách nejpozději zaznamenaná trvalejší sněhová pokrývka v nížinách pro stanice Praha-Karlov a Brno-Tuřany,“ upřesnila.

Dlouhodobou předpověď najdete na Počasí od Seznamu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků