Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Česko je na prahu chřipkové epidemie, počty nemocných stouply o čtvrtinu

Počty pacientů s respiračními chorobami za poslední týden vzrostly o čtvrtinu. Aktuálně je nemocných 1447 osob na 100 000 obyvatel, plyne z dat Krajské hygienické stanice Libereckého kraje. Hranice epidemie je od 1500 nemocných na 100 000 lidí.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Česko je na prahu chřipkové epidemie, počty nemocných stouply o čtvrtinu

V Evropě hlásí epidemii chřipky nyní 16 zemí, za poslední týden přibylo dalších šest. Kromě všech skandinávských zemí je mezi nimi kompletní jižní a jihozápadní pobřeží kontinentu, Slovinsko a pobaltské země.

V loňské sezoně 2017/2018 s vážným průběhem chřipky skončilo v nemocnici přes 660 lidí, z toho zhruba 260 v souvislosti s chřipkou zemřelo. Podle odborníků ale všichni pacienti s chřipkou nejdou k lékaři, a ne všichni lékaři chřipku hlásí krajským hygienickým stanicím. Čísla je tak třeba vynásobit až desetkrát, aby odpovídala realitě.

Počty nemocných na 100 000 obyvatel ČR
Kalendářní týden1.2.3.4.
Počet840109611581447
Zdroj: hygienické stanice a Státní zdravotní ústav

Chřipkové viry se dělí na typy A, B a C a jejich podtypy. Proti nemoci je dostupné očkování, které lékaři doporučují na podzim zejména seniorům a chronickým pacientům. Odborníci očkovací vakcínu pro následující sezonu sestavují podle odhadů, jaké typy viru budou v sezoně kolovat. Očkovat proti chřipce se v Česku nechává každoročně jen asi pět až deset procent dospělých a pět procent dětí, což je jeden z nejhorších podílů v Evropě.

Chřipka

Virové onemocnění, které se nejčastěji projevuje horečkou, suchým dráždivým kašlem, bolestmi hlavy, za očima, bolestmi svalů, kloubů a celkovou únavou. typické je nechutenství, může se objevit i zvracení.

Běžné virové infekce, klasická "nachlazení" se projevují jako rýma nebo kašel. Při chřipce člověk rýmu nemá.

Komplikacemi chřipky jsou záněty průdušek, zápal plic i zhoršení chronických onemocnění. Druhotně se může přidat i bakteriální zánět nosních dutin.

Více zde.

Chřipka se od běžné virózy liší rychlým nástupem, bolestí kloubů a tělesnou teplotou nad 38 stupňů Celsia. „Protože se chřipka přenáší při kašli, kýchání a smrkání, je dobré omezit pobyt v prostorách s velkou koncentrací lidí, jako jsou MHD a obchodní centra. Není vhodné sdílení nápojů a příborů nebo předávání mobilních telefonů. Samozřejmostí musí být časté a důkladné mytí rukou,“ uvedl viceprezident České lékárnické komory Aleš Krebs.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků