Hlavní obsah

Česko by mohlo vystoupit z EU, řekl Klausův kancléř Hájek

Jednou z možností, jak znovu získat suverenitu ztracenou podpisem Lisabonské smlouvy, je podle prezidentova vicekancléře Petra Hájka vystoupení České republiky z Evropské unie. Jeden z nejbližších poradců Václava Klause to prohlásil v pořadu TV Prima Fakta.

Česko by mohlo vystoupit z EU, řekl Klausův kancléř Hájek

„V praxi to znamená, že jsme ztratili suverenitu a budeme se snažit ji znovu získat,“ řekl zástupce kancléře prezidentské kanceláře Hájek. Na otázku moderátorky „jak se to dělá“ Hájek bez rozmyslu odpověděl: „Například vystoupením z Evropské unie.“

Klaus Lisabonskou smlouvu podepsal v úterý odpoledne poté, co český Ústavní soud (ÚS) rozhodl, že dokument není v rozporu s ústavou. Klaus varoval, že kvůli Lisabonské smlouvě ČR přestává být suverénní. [celá zpráva]

„Tato změna – pro dnešek i pro budoucnost – legitimizuje snahy té části naší veřejnosti, které není věc naší národní a státní existence lhostejná a která se s tímto výsledkem nechce smiřovat,“ uvedl prezident.

 

Tlak zvenčí i zevnitř byl obrovský, soudci nejsou žádní bojovníci, chtěli být se všemi za dobře
Petr Hájek

Hrad  se o vystoupení země z EU podle Hájkových slov přímo snažit nebude, ale „pan prezident je jedním z hráčů v naší realitě a jedním z možných cílů je i ten krajní cíl, případné vystoupení z Evropské unie,“ upřesnil Hájek.

Prezident se však Hájkovi s tím, že by mohl o tento krok usilovat, doslovně nesvěřil, uvedl na Primě Hájek.

Podle vicekancléře bylo možné rozhodnutí Ústavního soudu očekávat. „Nic jiného se nedalo předpokládat, zvlášť po návštěvě německého velvyslance u ÚS. Tlak zvenčí i zevnitř byl obrovský, soudci nejsou žádní bojovníci, chtěli být se všemi za dobře. Německý ÚS to posuzoval z hlediska státnosti, náš ÚS z hlediska toho, jestli nebudeme zlobiví,“ uvedl Hájek.

Anketa
Chtěli byste, aby Česko vystoupilo z EU?
Ano
53.1 %
Ne
44.5 %
Nevím
2.4 %
Celkem hlasovalo 38086 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků