Hlavní obsah
Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Česko a Rakousko změní společnou hranici kvůli povodním

Hranice mezi Českou republikou a Rakouskem by se mohly v budoucnu změnit. Počítá s tím alespoň připravovaná smlouva, jejíž návrh ve středu projedná kabinet premiéra Petra Nečase (ODS).

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Česko a Rakousko změní společnou hranici kvůli povodním

Obě země by si měly vyměnit plochy o výměře 240 713 metrů čtverečních. Na výměně ani jeden ze států nevydělá. Hranice se budou měnit na celkem dvou úsecích na jihu Moravy.

Důvodem pro změnu dosavadních smluv, které hranice upravují, jsou "již v minulosti realizovaná vodohospodářská opatření".  Materiál hovoří o protipovodňových opatřeních a opatřeních vedoucích k prevenci povodňových škod. Jde o výstavbu pravobřežní hráze na Dyji a o tzv. průkopy (průpichy) na Dyji, které byly realizovány již v 90. letech minulého století.

Pokud bude smlouva vypracována a přijata, nahradí dokument z roku 2001, kdy proběhla zatím poslední změna společných hranic.

Uzavírání podobných smluv se sousedními státy není ničím výjimečným. V legislativním procesu je momentálně i materiál o úpravě hranic se Slovenskem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků