Hlavní obsah
Vozidlo americké armády při loňském přejezdu českého území Foto: Zdeněk Seiner, Právo

Českem v květnu znovu projede konvoj americké armády, tentokrát bude větší

Přes Českou republiku projede koncem května další konvoj americké armády. Připojí se k němu i technika české armády. V úterý to oznámil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). V konvoji by mělo být zhruba osm stovek vojáků a 250 kusů techniky. Ve srovnání s předchozími přesuny bude tento největší.

Vozidlo americké armády při loňském přejezdu českého území Foto: Zdeněk Seiner, Právo
Českem v květnu znovu projede konvoj americké armády, tentokrát bude větší

Konvoj by měl přes naše území projíždět od 27. do 30. května, oznámil Stropnický na Twitteru. Američané pojedou ze základen v Německu do Pobaltí na cvičení Saber Strike 2016.

Ministr upřesnil, že česká armáda bude konvoj doprovázet. "Byla by to spíše doprovodná záležitost. Předpokládám, že by to bylo jako v minulosti, to znamená, znovu by asistovala Vojenská policie," dodal. Konvoj by opět měl být rozdělen na několik menších částí, aby co nejméně ovlivnil dopravu na českých silnicích. Detaily přesunu jsou nyní dolaďovány.

Loni v září projíždělo přes ČR asi 150 vozidel americké armády na cvičení NATO Brave Warrior 2015 do Maďarska. Dunajská jízda (v originále Danube Ride - pozn. red.) vedla kromě ČR rovněž přes Slovensko a účastnily se jí jednotky 2. mechanizovaného pluku z německého Vilsecku.

Podobný konvoj projížděl ČR i loni na jaře, tehdy se vojáci ze cvičení v Pobaltí vraceli. Bylo v něm více než 500 amerických vojáků ve 118 vozidlech. Průjezd vzbudil velký zájem veřejnosti, u silnic i ve městech na vojáky čekaly tisíce lidí. Objevily se rovněž protesty, nicméně odpůrci byli ve značné menšině.

Americký konvoj na cestě do Pardubic.

Foto: Pavel Karban, Právo

Průjezd konvojů, které se přesouvají vesměs po dálnicích a jsou svým způsobem i přehlídkou vojenské techniky, schvaluje vláda.

Anketa
Souhlasíte s přejezdy konvojů americké armády přes české území?
Ano
36.2 %
Ne
63.8 %
Celkem hlasovalo 3013 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků